W Piasutnie rywalizowali na słowa

2022-06-09 13:57:58(ost. akt: 2022-06-09 14:44:14)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatrów

Scrabble to gra, która nieustannie przyciąga nowych pasjonatów. Najlepszym dowodem na słuszność tej tezy są turnieje, na których pojawia się coraz większa liczba uczestników. Podczas Turnieju Scrabble w Piasutnie do rywalizacji przystąpiło 51 zawodników z całej Polski.
Scrabble jest jedną z tych gier, które świetnie rozwijają. W tym przypadku ta rozwojowość dotyczy akurat poszerzania zasobu słów, a jest to dość rzadkie, jeśli chodzi o gry planszowe. Zazwyczaj takie gry wspierają rozwój logicznego myślenia, natomiast w tym przypadku mamy do czynienia i z rozwijaniem oraz trenowaniem logiki, i z poszerzaniem własnego zasobu słownictwa. Układając z tabliczek poszczególne słowa, musimy uważać, aby nie trafić na niekorzystne pole, a przy okazji musimy układać słowa tak, by zdobyć jak największą ilość punktów, co czasem przy nieciekawych literkach jest bardzo trudne. Dla wytrawnego gracza nie ma w tym jednak większego problemu.

Piasutno jest obecnie jednym z dwóch miejsc (obok Nowego Miasta Lubawskiego) w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie organizowane są rankingowe turnieje scrabble szczebla ogólnopolskiego. Impreza z roku na rok zyskuje na rozmachu, oprawie i ogólnym wizerunku. IX Turniej „Scrabble nad Jeziorem” rozegrany został w Świetlicy Wiejskiej w Piasutnie w dniach 4-5 czerwca 2022 roku.
— W roku 2015 Turniej „Scrabble nad Jeziorem” zyskał uznanie w oczach Kapituły Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i uzyskał certyfikat upoważniający do używania tytułu i znaku „PRODUKT WARMII I MAZUR”. Fakt ten dodaje prestiżu tej imprezie i doskonale promuje zarówno samą grę, jak i miejscowość, gminę, powiat, a także region — zapewnia Jan Lisiewski, sekretarz Klubu ABC Piasutno. — W tym roku w turnieju wzięło udział 51 zawodników, w tym 13 pań. Oprócz graczy reprezentujących Warmię i Mazury zjechali tu zawodnicy z siedmiu województw: mazowieckiego, pomorskiego, łódzkiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego i małopolskiego.
Obrazek w tresci

Rozgrywki rozpoczęły się w sobotę 4 czerwca o godzinie 11.00. W tym dniu rozegrano siedem rund, co oznacza, że każdy zawodnik stoczył tyle właśnie pojedynków. Organizatorzy zadbali o to, aby wieczorem zawodnicy mogli już na luzie skomentować wydarzenia całego dnia, podzielić się wrażeniami i po prostu zintegrować się przy muzyce. W niedzielę wznowiono turniejowe zmagania. Pozostało do rozegrania 5 rund.
Pierwsze miejsce wywalczył Kamil Górka z Krakowa, tuż za nim uplasował się Franciszek Łysek z Warszawy, trzecie miejsce na podium przypadło Mariuszowi Skrobosz z Warszawy.
Zwycięzcy otrzymali puchary oraz dyplomy i nagrody rzeczowe.
Oprócz tego przyznane zostały statuetki jako nagrody specjalne w następujących kategoriach:
- Najlepsza Zawodniczka – Marta Bajorek z Warszawy;
- Najmłodszy Zawodnik – Franciszek Łysek z Warszawy;
- Najlepszy Autochton – Jerzy Krzyżewski z Piasutna;
- Skok Tygrysa – Maciej Onoszko z Warszawy;
- Najmniejsza Różnica Punktów – Teresa Balewska z Redy;
- Największy Zjazd – Arkadiusz Kleniewski z Dzierzążni;
- Najniższa Wygrana – Waldemar Dębski z Ostródy;
- Najwyższa Przegrana – Mariusz Skrobosz z Warszawy;
- Kategoria „Pyszne” (słowo o tematyce kulinarnej) – Dorota Rudzińska z Warszawy.
Ponadto po każdej rundzie wyłaniany był zawodnik, który ułożył najwyżej punktowane słowo danej rundy zaczynające się kolejną literą hasła „WIWA PIASUTNO”. Tutaj według kolejności rund triumfowali: Paweł Maciejczuk z Białegostoku, Elżbieta Zdankowska z Olsztyna, Katarzyna Dębska z Ostródy, Dorota Rudzińska z Warszawy, Szymon Dąbrowski z Warszawy, Jerzy Krzyżewski z Piasutna, Mariusz Orzeł z Nowego Miasta Lubawskiego, Mariusz Skrobosz z Warszawy, Bernadeta Kudlińska z Osielska, ponownie Katarzyna Dębska z Ostródy, Krzysztof Zawadzki z Sampławy oraz Maciej Onoszko z Warszawy.
Zaopatrzenie w sprzęt (zestawy do gry i zegary) zabezpieczyła Polska Federacja Scrabble, której członkiem od dwunastu lat jest Klub Scrabble „ABC Piasutno”. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwał sędzia – Miłosz Wrzałek z Warszawy.

Inicjatorem i głównym organizatorem IX Turnieju „Scrabble Nad Jeziorem” był jak zawsze Klub Scrabble „ABC Piasutno”.
— Uważam, że Turniej przebiegł w bardzo miłej atmosferze i wszystkim grało się dobrze — podsumował Jerzy Krzyżewski prezes Klubu Scrabble „ABC Piasutno”. — W tym roku gościliśmy 4 debiutantów, ale przyjeżdżają do nas też osoby, które brały udział we wszystkich turniejach. To bardzo cieszy. Podczas Turnieju nawiązują się przyjaźnie, spotykamy się na innych turniejach lub prywatnie. Nasi goście wywieźli z Piasutna dobre wrażenia i zapewnili, że za rok przyjadą na jubileuszowy, już 10. Turniej „Scrabble nad Jeziorem”. Zapraszamy.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5