Przedszkolaki ze Świętajna o finansach wiedzą wiele

2022-05-08 09:30:47(ost. akt: 2022-05-08 09:35:00)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Przedszkole Samorządowe „Akademia Bajek” w Świętajnie zostało laureatem konkursu na scenariusz i realizację zajęć edukacyjnych pt. „Zanim wydam… O finansach w przedszkolach i szkołach”. Okazuje się, że o finansach najmłodsi wiedzą wiele!
Jedną z cech dzieci w wieku przedszkolnym jest naturalna ciekawość. Jest to tak zwany okres wrażliwy, w którym dzieci z łatwością, czasem bez wysiłku, przyswajają nowe wiadomości i umiejętności. Chcą poznawać świat; jeśli rodzic im tego nie umożliwi, to i tak będą eksplorować otoczenie, ale wtedy efekty mogą wywołać przerażenie w oczach opiekuna. Zaciekawienie dzieci budzi również to, z czym mają codziennie styczność, jak choćby pieniądze.
Obrazek w tresci

Edukację finansową warto zaczynać od najmłodszych lat. Doświadczenia związane z oszczędzaniem pieniędzy mają szczególną wartość w kształtowaniu wytrwałości, cierpliwości, umiejętności odraczania w czasie nagród, myślenia perspektywicznego. Ułatwiają poznanie wartości pieniądza, umiejętne gospodarowanie środkami, planowanie i kontrolę wydatków oraz zrozumienie systemu ekonomicznego w przypadku dziecka, a później młodego dorosłego.

- Edukację finansową warto zaczynać od najmłodszych lat. Wiek przedszkolny jest dobrym momentem, kiedy możemy wprowadzać dzieci w świat finansów. Wtedy dzieci najchętniej się uczą, chcą poznawać świat, obserwują dorosłych i chętnie ich naśladują - mówi Aldona Wysocka dyrektor Przedszkola Samorządowego „Akademia Bajek” w Świętajnie.

Przygotowany przez przedszkolankę Dorotę Rochmalską scenariusz zajęć edukacyjnych pt. „Zanim wydam… O finansach w przedszkolach i szkołach”. znalazł się wśród najwyżej ocenionych scenariuszy przez NBP. Placówka otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 4000 zł.
Obrazek w tresci

- Od najmłodszych lat warto wpajać pewne wartości związane z oszczędzaniem - mówi Dorota Rochmalska. - W trakcie zajęć dzieci poznały m.in. nominały monet, znaczenie pojęć kupno i sprzedaż, różne rodzaje sklepów, sposoby oszczędzania i przechowywania pieniędzy. Uczyć się można poprzez zabawę. Zajęcia odbywały się w miłej atmosferze. Przedszkolaki chętnie brali w nich udział. Nasze przedszkolaki teraz już wiedzą, jak wydawać rozsądnie pieniądze i jak oszczędzać. Dzieci wykonały również skarbonki, do których będą odkładać pieniążki.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5