"Okruchy życia" odkrywane przez DKK z Dźwierzut

2022-05-07 09:58:48(ost. akt: 2022-05-07 10:03:31)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatorów

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Dźwierzutach w niedzielne popołudnie 24 kwietnia udał się na wycieczkę plenerową do miejscowości Kobułty.
Celem wizyty było zwiedzanie Muzeum w wieży Kościoła Ewangelickiego, w której miejscowa społeczność gromadzi pamiątki związane z byłymi mieszkańcami.

Muzeum powstało z inicjatywy dawnej mieszkanki wsi oraz miejscowych pasjonatów, a przede wszystkim jego opiekunki p. Elżbiety Kostki, która też była przewodniczką dźwierzuckich podróżników.

Z wielkim zaciekawieniem klubowicze obejrzeli zebrane eksponaty (m.in. zdjęcia, krosna, ubiory czy lokówkę do pokręcania wąsów). Przy kawie i herbacie rozmawiano o historii tej miejscowości i jej mieszkańców. Kobułty - wieś założona około 1388 r. jako wieś kościelna, w powiecie szczycieńskim, na polsko-pruskich Mazurach. We wsi są dwa kościoły katolicki z początku XX w. oraz ruiny kościoła ewangelickiego z 1823 r., który niszczeje od lat 80. XX w. Pomysł na zagospodarowanie istniejącej wieży kościelnej został sfinalizowany 15 maja 2021 r., gdy nastąpiło otwarcie muzeum.

Zwiedzający byli pod wrażeniem zachowanych historycznych przedmiotów, świadczących o nieistniejącym już świecie. Można go jeszcze odkryć właśnie w muzeach, tych dużych i tych lokalnych oraz na kartach książek np. Małgorzaty Manelskiej, która opisała to miejsce w książce "Barwy Mazur".

dk

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5