O bezpieczeństwie podczas spotkań z ukraińskimi rodzinami

2022-04-29 11:46:18(ost. akt: 2022-04-29 11:53:22)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Policjantka z Zespołu Profilaktyki Społecznej w minionym czasie zorganizowała spotkania z uchodźcami z Ukrainy mieszkającym obecnie na terenie naszego powiatu. Funkcjonariuszka rozmawiała z ukraińskimi rodzinami o ich bezpieczeństwie oraz o wsparciu i pomocy na jąka mogą liczyć. Przekazała najważniejsze informację i wręczyła materiały informacyjne. Najmłodsi zostali zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi Profilaktyki SMYKA, między innymi wysłuchali bajki pt. „Najlepszy przyjaciel człowieka”
Policjantka z Zespołu Profilaktyki Społecznej wraz z dzielnicowymi naszego powiatu oraz przy współpracy z Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej, zorganizowali szereg spotkań z uchodźcami z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie na terenie naszego powiatu. Tematem spotkań był szeroko pojęty temat bezpieczeństwa.
Z uchodźcami z Ukrainy rozmawiali o ich bezpieczeństwie, na co muszą zwrócić uwagę i w jakich sytuacjach wzmóc swoją czujność. Większość ludzi, których spotykają na swojej drodze ma dobre intencje, jednak muszą mieć świadomość, że mogą się zdarzyć osoby, które będą chciały wykorzystać ich trudną sytuację. Dlatego policjanci przestrzegali, jak zachować się w sytuacji zagrożenia oraz jakie mają prawa, ale też i obowiązki.

Zebranym obywatelom Ukrainy oraz mieszkańcom którzy goszczą uchodźców, wręczono dwujęzyczną ulotkę informacyjną z ważnymi informacjami i numerami telefonów. Funkcjonariusze przekazali im wiele cennych i przydatnych informacji odnośnie ich pobytu w Polsce m.in. o możliwości znalezienia pracy oraz podjęcia nauki przez dzieci.
Obrazek w tresci

Dzielnicowi skorzystali z okazji i przedstawili najważniejsze zasady dotyczące ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wskazali różnice w obowiązujących przepisach. Dzielnicowi poinformowali również o możliwościach kontaktu z policjantami, w tym o numerze alarmowym, na który należy dzwonić w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. Zwrócono również uwagę na aspekty prawne sprawowania opieki nad dziećmi, aby dobro małoletnich nie zostało zagrożone.

W trakcie spotkań był też czas na indywidualne rozmowy z uchodźcami oraz na zabawy z dziećmi. Ta część spotkań cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczestników. Wzięli oni udział w grach i zabawach zorganizowanych na świeżym powietrzu. Policjantka przeprowadziła animacje z użyciem kolorowej chusty. Podczas wspólnej zabawy miała miejsce integracja nie tylko najmłodszych uczestników spotkania. Wspólna zabawa i śmiech nie znają języka, który dzieli, gdyż liczy się dobro które płynęło ze wspólnie spędzonych chwil. Najmłodsi mogli również wysłuchać bajki o Poli, dzięki której mogli dowiedzieć się jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych. Mogli oni liczyć na słodycze i słodki poczęstunek, dzięki temu choć na chwilę zapomnieć o wydarzeniach, które dzieją się na Ukrainie.
Obrazek w tresci

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5