Śniadanie Wielkanocne z "Wrzosami"

2022-04-16 10:32:53(ost. akt: 2022-04-16 10:35:45)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatorów

Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, natomiast tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie. Są miejsca, gdzie ta tradycja jest wciąż żywa...Zespół "Wrzosy" zaprosił przedstawicieli instytucji i organizacji wspomagających jego działalność, by wspólnie zjeść symboliczne śniadanie wielkanocne.
Wielkanoc to najstarsze chrześcijańskie święto. Jego data jest ruchoma, gdyż obchodzi się je w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Dla katolików Wielka Niedziela jest świętem najważniejszym, ponieważ upamiętnia Dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanoc to najważniejsza i najstarsza uroczystość chrześcijańska, obchodzona w Polsce już od X wieku. To wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne splatają się z tradycją ludową.
Obrazek w tresci

Do wielkanocnej tradycji należy przygotowanie potraw z jajkami. Wielkanoc bez nich to jak Boże Narodzenie bez choinki. Są pierwszym symbolem Wielkanocy, który przychodzi na myśl. Jajko jest oznaką wieczności, nieśmiertelności i nieprzemijalności człowieka. To także początek nowego życia, zgodnie z pewnym obyczajem do kołyski nowo narodzonego dziecka wkładało się jajko. Jajko jest też symbolem wiosennego przebudzenia się przyrody.
Obrazek w tresci

Na poranne spotkanie - wielkanocne śniadanie, które odbyło się 12 kwietnia w Dźwierzutach, przybyli: Sekretarz Gminy – Barbara Trusewicz, Dyrektor GOK – Ewa Dolińska-Baczewska, Dyrektor GBP – Bożena Nadolska, Kierownik ŚDS – Małgorzta Ochenkowska oraz członkowie Koła Emerytów i Rencistów. W świątecznej atmosferze, z pięknym wystrojem, smakowano wielkanocne specjał. Na stołach nie zabrakło tradycyjnych potraw: białego barszczu, jajek, wędlin i wielkanocnych wypieków. Śniadanie wielkanocne wpisuje się w tradycję wspólnego spotkania przy świątecznym stole, gdzie celebruje się odrodzone życie. Jest radosnym posiłkiem bogatym w różnorodne potrawy z jaj, mięs, ciast, a każda potrawa ma charakter symboliczny. Taki też pogodny i ciepły klimat był udziałem organizatorów oraz zaproszonych gości podczas "wrzosowego" śniadania wielkanocnego. O oprawę muzyczną zadbał Janusz Ałaj - instruktor zespołu, który przygotował okolicznościowe utwory muzyczne wykonane solo wraz z zespołem.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5