Podsumowanie weekendowych zdarzeń na drogach powiatu szczycieńskieg

2022-03-28 15:12:35(ost. akt: 2022-03-28 15:23:05)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W miniony weekend policjanci szczycieńskiej komendy wyeliminowali z ruchu drogowego nietrzeźwą kierującą oraz kierującą, która poruszała się bez wymaganych uprawnień. Pracowali na miejscu zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty i pojazdu osobowego oraz ukarali mandatami karnymi kierujących, którzy nie stosowali się do przepisów ruchu drogowego.
Wiadomo nie od dziś, że od kierującego poruszającego się na drogach wymagana jest bezwzględna trzeźwość, znajomość przepisów ruchu drogowego oraz poruszanie się sprawnym pojazdem. Są to ogólnie przyjęte zasady, które wpływają bezpośrednio lub pośrednio na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Niestety codzienne kontrole drogowe wykonywane przez policjantów wykazują szereg nieprawidłowości w tej sferze. Miniony weekend jest tego przykładem.

W piątek (25.03.22 r.) policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Volvo, który poruszał się na DK 53 w miejscowości Rozogi. Powodem kontroli było niedostosowanie się przez kierującego do znaku B 25, czyli zakazu wyprzedzania. Kierującym okazał się 49-letni mieszkaniec Białegostoku, który za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 złotych i 5 punktów karnych. Mężczyzna skorzystał z prawa odmowy przyjęcia mandatu karnego, więc jego sprawa trafi do sądu, gdzie będzie tłumaczył się za swoje zachowanie niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Tego samego dnia na Placu Juranda w Szczytnie został zatrzymany przez patrol ruchu drogowego, do kontroli drogowej, kierujący pojazdem marki BMW. W trakcie kontroli, okazało się, że 20-letni mieszkaniec Gminy Jedwabno poruszał się tym pojazdem pomimo faktu, iż jest on niesprawny technicznie. Za popełnione wykroczenie na mężczyznę nałożono mandat karny w wysokości 1000 złotych. Mężczyzna jak w poprzedniej kontroli odmówił jego przyjęcia, więc sprawa trafi do sądu celem dalszego rozpatrzenia.

Piątek nie należał również do szczęśliwych dni dla 33-letniego mieszkańca Mrągowa. Mężczyzna podróżujący pojazdem marki Volvo został ujawniony na wykroczeniu polegającym na przekroczeniu dozwolonej prędkości o 79 km. Za taki czyn został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 500 złotych i 10 punktami karnymi. W trakcie dalszej kontroli drogowej policjanci ujawnili, że pojazd, którym się porusza mężczyzna nie posiada aktualnych badań technicznych, za co został nałożony dodatkowy mandat w kwocie 100 złotych.

W sobotę (26.03.2022 r.) w godzinach popołudniowych do szczycieńskiej komendy wpłynęło anonimowe zgłoszenie o podejrzeniu kierowania pojazdem mechanicznym przez kobietę mogącą być po spożyciu alkoholu. Policjanci udali się pod wskazany adres, gdzie zastali 54-letnią mieszkankę Gminy Jedwabno. Kobieta poruszała się pojazdem osobowym matki BMW zapominając o podstawowej zasadzie, czyli o trzeźwości swojego organizmu. Podczas wykonywanych czynności okazało się, że kobieta w swoim organizmie miała blisko promil alkoholu. Kobieta została zatrzymana i osadzona w policyjnej celi, gdzie miała czas na przemyślenie swojego nieodpowiedzialnego zachowania. O dalszych losach kobiety zadecyduje sąd.

Na terenie miejscowości Świętajno, również w sobotę, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty i pojazdu osobowego. Zdarzenie zostało ujawnione przez policjantów z Posterunku Policji w Świętajnie, którzy patrolowali miejscowość i przystąpili natychmiast do udzielenia pierwszej pomocy rowerzyście, który w skutek tego zdarzenia został poszkodowany. Policjanci ustalili, że kierujący rowerem 17-letni mieszkaniec Gminy Świętajno nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla prawidłowo poruszającego się pojazdu osobowego marki VW Passat, którego kierującym okazał się 49-letni mieszkaniec Gminy Świętajno. Kierujący autem osobowym podróżował jeszcze z trójką osób małoletnich. W wyniku takiego zachowania doszło do zderzenia, w skutek, którego poszkodowany został tylko rowerzysta, który z urazem głowy został przewieziony do szpitala w Olsztynie.

Brak wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym to wykroczenie, za które obecnie po zmianach w taryfikatorze, policjanci nie nakładają mandatów karnych. Jest to przewinienie, za które nieodpowiedzialny kierujący, a w tym przypadku kierująca będzie tłumaczyć się przed sądem. W nocy z niedzieli na poniedziałek (27/28.03.2022 r.) policjanci zatrzymali w Szczytnie, do kontroli drogowej pojazd osobowy marki VW Passat. Kierującą okazała się 22-letnia mieszkanka Gminy Dźwierzuty, która wsiadła do pojazdu pomimo nie posiadania uprawnień do jego kierowania. Tym samym nieodpowiedzialna kobieta została wyeliminowana z ruchu drogowego, gdyż dalsza jazda została jej zakazana. Pojazd został przekazany osobie wskazanej, która przybyła na miejsce. Tym razem była to osoba posiadająca do tego wymagane uprawnienia.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5