I zawody Pań w kettelball w Świętajnie

2022-02-26 19:28:51(ost. akt: 2022-02-26 20:21:10)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Dziś w Świętajnie odbyły się pierwsze zawody Pań w kettelball. Do rywalizacji przystąpiło 6 pań, które udowodniły, że kobiety to nie słaba płeć, a wręcz przeciwnie - mają moc!
Odważniki zwane kettlebells to żeliwne lub stalowe przyrządy przypominające kule armatnie z rączką. Od wieków wykorzystywane są podczas ćwiczeń siłowych, a dzięki wszechstronności zdobywają rzeszę zwolenników.
Obrazek w tresci

Trening z odważnikami Kettlebell angażuje całe ciało. Trzy najbardziej podstawowe ćwiczenia, czyli swing, przysiad i martwy ciąg, wprawiają w ruch partie, na którym najbardziej zależy Paniom, tj. pośladki, uda oraz brzuch. Przy zachowaniu regularności w treningach można zauważyć, że mięśnie choć nie urosły, to są dużo silniejsze. Dodatkowym efektem tych trzech ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W trakcie treningu Kettlebell ręce pracują nieustannie w mniejszym lub większym stopniu. Szczególną pracę wykonują tu mięśnie przedramion, które są odpowiedzialne za pewny chwyt i tym samym stabilizację Kettla, aby nie bujał się w naszych dłoniach. Jednak mimo tego wysiłku przyrost mięśni jest niewielki w porównaniu do wzrostu siły! Biorąc pod uwagę, że nieustannie używamy rąk, ich wzmocnienie oraz redukcja tkanki tłuszczowej sprawi, że będą jeszcze bardziej funkcjonalne na co dzień.

W zawodach zorganizowanych w Świętajnie udział wzięło 6 kobiet. Panie startowały w dwóch kategoriach: długi dystans i rwanie.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Każde z ćwiczeń, które musiały zawodniczki wykonać było bardzo trudne do wykonania pod względem technicznym. W każdej z konkurencji zawodniczki przez 5 minut musiały wykonać jak największą ilość powtórzeń danego ćwiczenia.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

W obu kategoriach zwyciężyła i zajęła pierwsze miejsce na podium Milena Borkowska ze Świętajna.
W kategorii "długi dystans" drugie miejsce na podium zajęła Magdalena Piotrowska, a na trzeci uplasowała się Edyta Kopeć.
W Kategorii "rwanie" drugie miejsce również należało do Magdaleny Piotrowskiej a trzecie wywalczyła Alla Owsiana.

Zawody były bardzo widowiskowe i dostarczały wielu sportowych emocji.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5