Troje mieszkańców Świętajna padło ofiarą oszustów internetowych

2022-02-10 08:30:00(ost. akt: 2022-02-09 23:51:22)

Autor zdjęcia: Pixabay

Szczycieńscy policjanci oraz kolejny ostrzegają przed internetowymi oszustami, którzy cały czas modyfikują stosowane przez siebie metody. Korzystając z udogodnień, jakie oferuje na Internet, kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.
Do szczycieńskiej komendy zgłosiło się troje mieszkańców Świętajna. 21-latka w rozmowie z policjantami oświadczyła, że padała ofiarą oszustwa na tzw. „Blik-a”. Nieznany sprawca na jednym z portali społecznościowych podszywając się pod znajomą 21-latki poprosił kobietę o pożyczkę. 21-latka wysłała rzekomej koleżance jednorazowy, 6-cyfrowy kod do płatności internetowej w wyniku, czego straciła pieniądze w kwocie 3 tys. złotych.

Tego samego dnia przy okienku oficera dyżurnego szczycieńskiej komendy stawił się 42-latek również mieszkaniec Świętajna. Mężczyzna oznajmił, że na jednym z portali ogłoszeniowych zakupił sprzęt wędkarski o wartości 2 tys. złotych. Zgodnie z polecaniem sprzedającego pieniądze przelał na wskazane konto, jednak do tej pory zakupionego towaru nie otrzymał.

Niespełna dwie godziny później 49-letnia mieszkanka gminy Świętajno złożyła zawiadomienie o popełnionym na jej szkodę przestępstwie internetowym. W tym przypadku sprawca działając za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych wpłynął automatycznie na przetwarzanie danych informatycznych powiązanych z kontem bankowym 49-latki i wypłacił sobie z jej konta środki pieniężne w kwocie 3 tys. złotych.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5