Mikołaj odwiedził gminę Dźwierzuty

2021-12-07 08:29:10(ost. akt: 2021-12-07 08:32:29)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatorów

Akcja Mikołaj w Gminie Dźwierzuty ma kilkudziesięcioletnią tradycję. Odbywa się w różnorodnej formie, ale co roku jej najważniejszym bohaterem był i jest oczywiście Mikołaj. W tym roku również go nie zabrakło w gminnych przedszkolach, szkołach, instytucjach oraz na drogach i ulicach gminy.
Swoją misję rozpoczął skoro świt i tak do godzin wieczornych rozświetlał grudniowy dzień i twarze szczęśliwców, którym udało się go spotkać.

Święty Mikołaj, biskup Miry, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki, został pierwowzorem postaci z workiem upominków i pękiem rózg w ręce, który 6 grudnia grzecznym dzieciom przynosi prezenty, a niegrzecznym rózgę. Gminny Mikołaj jak tradycja nakazuje również nie odbiegał od pierwowzoru i obdarowywał i małych i dużych słodyczami. Widok Mikołaja wzbudzał radość, wszyscy czuli się wyróżnieni i zauważeni.

Mikołaj odwiedził odwiedził szkołę i przedszkole w Rumach, oddział przedszkolny w Dźwierzutach, Kałęczynie, Orzynach, Urząd Gminy, bank, sklepy, młodych sportowców na hali, wiejską świetlicę w Dźwierzutach. Mikołaj nie byłby w stanie wykonać swojej dobroczynnej pracy, gdyby nie jego pomocnicy. Śnieżynka dzielnie czuwała nad sprawnym przebiegiem akcji i wspomagała Mikołaja w tak wyjątkowym przedsięwzięciu.

Pomocnikami Mikołaja byli również darczyńcy, a w tym roku ich nie brakowało: radni gminni – Arkadiusz Nosek, Danuta Gutysz, Jacek Kandybowicz, Anna Lorenz, Paweł Samojluk, Anna Kotula, sołtys Dźwierzut – Leszek Kalinowski, GOK, Ryszard Kowalski.

W rolę Mikołaja gminnego wciela się od wielu lat Janusz Ałaj- instruktor GOK, Śnieżynką jest Danuta Kuchcińska – bibliotekarka. Od dwóch lat jest to wspólna inicjatywa gminnych instytucji kultury.

Dopóki widok Mikołaja wzbudza radość niech ten dzień zawsze będzie uśmiechnięty.
dk

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5