Podsumowanie weekendu na drogach naszego powiatu

2021-11-22 12:35:57 (ost. akt: 2021-11-22 12:44:08)

Autor zdjęcia: Archiwum policji

Wydawać by się mogło, że świadomość o konsekwencjach jazdy „na podwójnym gazie” takich jak: wysokie kary finansowe, dożywotnia utrata prawo jazy, a nawet kara pozbawienia wolności są wystarczającym argumentem odstraszającym potencjalnych sprawców przestępstw drogowych. Niestety, kolejni kierowcy swoim postępowaniem zaświadczają o tym jak bardzo brak im wyobraźni, potwierdzając przy tym, że za nic mają bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.
W sobotę 20 listopada około godz. 20:30 z oficerem dyżurnym szczycieńskiej komendy skontaktował się 36-letni mieszkaniec Olsztyna, który oświadczył, że w miejscowości Tylkowo w gminie Pasym, dokonał ujęcia nietrzeźwego kierowcy. Przybyli we wskazane miejsce policjanci szczycieńskiej „drogówki” potwierdzili zgłoszenie.
Mundurowi ustalili, że 39-letni mieszkaniec Olsztyna podróżował wspólnie z małżonką. Małżeństwo już na ulicy Jana Pawła II w Pasymiu zauważyło, że jadący przed nimi kierowca Mercedesa „nie trzyma się prawego pasa”. 30-latek nie tracąc kierowcy z pola widzenia zatrzymał go w miejscowości Tylkowo. Gdy podszedł do niego to od razu wyczuł silną woń alkoholu. Zabrał mu kluczyki i powiadomił miejscowych stróżów prawa.
Policjanci przebadali na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 55-letniego kierowcę Mercedesa, mieszkańca gminy Pasym. Okazało się, że miał on blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo mundurowi ustalili, że 55-latek posiadał sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi, który obowiązują go aż do lutego 2026r. Zakaz ten zostały wydany w związku z … ówczesnym kierowaniem przez 55-lataka w stanie nietrzeźwości.

Natomiast w niedzielę 21 listopada parę minut po godzinie 04:00 policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego na ulicy B. Chrobrego w Szczytnie zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Mazda. Za kierownicą siedział 29-letni mieszkaniec gminy Wielbark. Policjanci od razu wyczuli od kierowcy silną woń alkoholu. Przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 29-latek, „wydmuchał” blisko 1,5 promila.
W trakcie weryfikacji jego danych w policyjnych systemach informatycznych, funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna posiada aż dwa sądowe zakazy kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi wydane przez Sąd Rejonowy w Szczytnie.

Również w niedzielę po godzinie 13:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał anonimowe zgłoszenie, z którego wynikało, że po terenie jednej ze stacji benzynowych położonych przy ulicy Wielbarskiej porusza się prawdopodobnie nietrzeźwy kierowca pojazdu marki Audi. W trakcie przejazdu mundurowych we wskazane w zgłoszeniu miejsce, oficer dyżurny otrzymał kolejne zgłoszenie dotyczące przedmiotowego pojazdu, z którego wynikało, że kierowca ten w miejscowości Nowe Gizewo ( gm. Szczytno) wpadł do przydrożnego rowu.
Policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego potwierdzili uzyskaną informację.
W okolicach kortu tenisowego położonego w miejscowości Nowe Gizewo zastali pojazd marki Audi i 29-letniego kierowcę, mieszkańca gminy Wielbark. Mundurowi od razu wyczuli od niego silną woń alkoholu. Mężczyzna ten odmówił poddania się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, dlatego funkcjonariusze przewieźli go na badania laboratoryjne, które potwierdzą z dokładnością, jakie stężenie w alkoholu we krwi posiadał. 29-latek został osadzony w policyjnej celi i niebawem usłyszy zarzuty.
Obrazek w tresci


Tego samego dnia, tj. w niedzielę tuż przed godziną 23:00 szczycieńscy policjanci na ulicy Barta Strona zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Renault Master. Za kierownicą samochodu siedział 29-letni mieszkaniec Wielbarka. Mundurowi poddali mężczyznę badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca był trzeźwy, pomimo, iż styl jego jazdy wskazywała na to, że może być inaczej. Funkcjonariusze zweryfikowali jednak jego dane w policyjnych systemach informatycznych i ustalili, że kierowca ten w ogóle nie posiada uprawnień. Ponadto w ostatnim okresie kontrolowany był również przez innych funkcjonariuszy i karany mandatowo za popełnione wykroczenia. Z uwagi na to, iż wcześniejsze środki oddziaływania wychowawczego nie przyniosły pożądanych skutków, policjanci skierowali do sądu wniosek o ukaranie 29-latka.

Policjanci niezmiennie apelują do kierowców, aby nie wsiadali za kierownicę po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu. Jazda na podwójnym gazie zaburza zdolność do właściwego postrzegania rzeczywistości, a co za tym idzie wpływa znacząco na podejmowane za kierownicą decyzje. Niestety, ale nadal wielu kierowców igra z życiem nie tylko swoim, ale przede wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5