50 lat wspólnej wędrówki przez życie

2021-11-14 18:03:51 (ost. akt: 2021-11-14 18:12:34)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Jak przeżyć ze sobą pięćdziesiąt lat pod jednym dachem? To dla wielu młodych ludzi jest dziś zagadką. Są jednak pary, które w miłości i szacunku, choć nie bez problemów, przeżywają ze sobą nawet pół wieku. W gminie Świętajno właśnie obchodzono złote gody kilku par, które 50 lat razem kroczą przez życie.
Połączyła ich miłość, scaliły wspólne cele i poczucie odpowiedzialności. Okolicznościowe medale, w imieniu Prezydenta RP parom małżeńskim wręczyła wójt gminy Świętajno Alicja Kołakowska wraz z kierownikiem USC Lilianą Napiórkowską, życząc im jeszcze wielu szczęśliwych lat w zdrowiu i miłości. Momentami uczestnicy uroczystości nie kryli wzruszenia, jak choćby podczas symbolicznej chwili odnowienia przysięgi małżeńskiej i wspólnego toastu. Warto dodać, że aby świętować złote gody, pary musiały wspólnie przeżyć ponad 18 262 dni.

- Większość par pochodzi z naszej gminy, część przywędrowała tu za swoją „drugą połową”. Te osoby przez te 50 lat wspólnie budowały swoją przyszłość, doczekały się potomstwa, wnuków. Te pary, to filary naszej gminy. Cieszę się, że istnieją takie medale, dzięki którym możemy im podziękować za to, że są z nami od tylu lat – mówiła wójt Kołakowska.

Czy trudno być ze sobą tak długo? 50 lat... Małżonkowie zgodnie twierdzą, że bardzo łatwo. Mają na to receptę.
— Trzeba czasem iść na kompromisy i być dla drugiego przyjacielem. I zawsze w małżeństwie musi być szacunek i miłość. Bez tego małżeństwo nie przetrwa trudnych chwil. I ważne, by umieć wybaczać — radzą małżonkowie.
Jubilaci swoim postępowaniem zasłużyli na szacunek całej społeczności. Są wzorcem, autorytetem i drogowskazem jak tworzyć szczęśliwą i trwałą rodzinę.
Obrazek w tresci

Niestety, nie wszystkie odznaczone przez Prezydenta RP pary mogły uczestniczyć w tegorocznym spotkaniu. Stan zdrowia, bądź inne powody nie pozwoliły wszystkim na przybycie.

Złote Gody świętowali:
Halina i Jerzy Dobrzyńscy - Świętajno
Marianna i Józef Duda - Jeruty
Czesława i Wacław Garela - Długi Borek
Władysława i Stefan Jędrzejczyk - Spychowo
Krystyna i Jan Kempa - Kolonia
Zofia i Zygmunt Kowalscy - Świętajno
Teresa i Jan Niscy - Jerutki
Zofia i Kazimierz Opońscy - Piasutno
Janina i Jakub Pawlak - Świętajno
Maria i Wiesław Roguscy - Powałczyn
Zofia i Czesław Surawscy - Biały Grunt
Zofia i Ryszard Żywica - Jerutki

Wszystkim parom serdecznie gratulujemy i życzymy dużo zdrowia i miłości na kolejne, wspólne lata!

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5