Kierowco włącz myślenie! Podsumowanie weekendu na drogach powiatu.

2021-10-26 08:52:55 (ost. akt: 2021-10-26 08:58:48)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Szczycieńscy policjanci podsumowali kolejny październikowy weekend na drogach naszego powiatu. Okazuje się, że nadal, pomimo licznych apeli i tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych, nie brakuje kierowców, którzy świadomie narażają życie swoje i innych.
W piątek (22.10.21r.) około godz. 09:00 uwagę funkcjonariuszy z Posterunku Policji w Wielbarku zwrócił kierujący pojazdem marki Daewoo, który poruszał się drogą publiczną w okolicach sklepu położonego w miejscowości Kucbork. Styl jazdy kierowcy jednoznacznie wskazywał na to, że może on być nietrzeźwy. Policjanci przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych wydali mu jasne polecenie do zatrzymania się. Okazało się jednak, że mężczyzna chciał uniknąć kontroli drogowej i zaczął uciekać. Po przejechaniu kilku kilometrów drogą leśną został zatrzymany. Mundurowi przebadali 53-letniego mieszkańca gminy Wielbark na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik jednoznacznie wskazał, że miał on ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. W trakcie weryfikacji jego danych w policyjnych systemach informatycznych okazało się również, że 53-latek posiada sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi, który obowiązuje go do stycznia 2026r.

Również w piątek (22.10.21r.) tuż przed godziną 14:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego kierującego, który poruszał się w obrębie sklepu położonego w miejscowości Piasutno w gminie Świętajno. Skierowany na miejsce patrol z Posterunku Policji w Świętajnie zatrzymał do kontroli kierowcę pojazdu marki Alfa Romeo. Okazało się, że za kierownicą siedział 50-letni mieszkaniec gminy Świętajno. Mundurowi od razu wyczuli od niego silną woń alkoholu. 50-latek miał problemy z utrzymaniem równowagi i wypowiadał się w sposób nielogiczny. Mając świadomość swojego stanu nietrzeźwości, odmówił poddania się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W związku z powyższym został on zatrzymany, a następnie poddany laboratoryjnemu badaniu krwi, które potwierdzi, jakie stężenie alkoholu posiadał w organizmie.

W sobotę (23.10.21r.) parę minut po godzinie 14:00 szczycieńscy policjanci przyjęli zgłoszenie, z którego wynikało, że w miejscowości Płozy w gminie Szczytno na niestrzeżonym przejeździe kolejowym doszło do zderzenia się pojazdu osobowego z pociągiem towarowym. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, którzy pracowali na miejscu wynika, że 32-letnia kierująca pojazdem marki Mercedes nie dostosowała prędkości do panujących na drodze warunków. 32-latka zaczęła hamować tuż przez niestrzeżonym przejazdem kolejowym. Wpadła w poślizg i straciła panowanie nad pojazdem w wyniku, czego uderzyła w lokomotywę pociągu towarowego relacji Spychowo – Olsztyn. Mercedesem podróżowała również 56-letnia kobieta i 2-letni chłopiec. Pociągiem towarowym zaś 37-letni maszynista, 36-letni kierownik pociągu i 24-letni praktykant. Na szczęście nikomu z uczestników tego zdarzenia nic się nie stało. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 32-letniej mieszkance gminy Barczewo. Teraz wyjaśniają dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Tego samego dnia (23.10.21r.) parę minut przed godziną 15:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał zgłoszenie o sprawcy kolizji drogowej, który oddalił się z miejsca zdarzenia. Na trasie Brajniki – Małszewo miejscowości położonych na terenie gminy Jedwabno, funkcjonariusze „szczycieńskiej” drogówki zatrzymali do kontroli drogowej wskazany w zgłoszeniu pojazd. Za kierownicą Mercedesa siedział 75-letni mieszkaniec gminy Jedwabno. Okazało się, że był on nietrzeźwy. Policjanci skierowali go na badania laboratoryjne, które pozwolą ustalić, jakie stężenie alkoholu posiadał on w organizmie.

W ubiegłym roku policjanci w całym kraju odnotowali 23 540 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 2 491 osób, a poważnie rannych zostało 26 463 uczestników tych zdarzeń. W 2020 roku uczestnicy ruchu będący pod działaniem alkoholu spowodowali 2 015 wypadków, w których zginęło 271 osób, a rannych zostało 2 167 osób. Najliczniejszą grupę sprawców wypadków drogowych stanowili kierujący pojazdami. Z ich winy doszło do 1 656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało 1 847 osób. Kierowco! Włącz myślenie! Szanuj życie, bo masz jedno. Nie narażaj również innych na konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych zachowań!

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5