Ciało zostało znalezione na dnie jeziora 14 lat temu. Podejrzany teraz przyznał się do morderstwa

2021-10-25 16:26:22(ost. akt: 2021-10-25 16:54:07)
Podejrzany 41-latek przyznał się do winy

Podejrzany 41-latek przyznał się do winy

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

W maju 2008 roku, dwaj młodzi mężczyźni łowili ryby na jeziorze Świętajno w okolicach miejscowości Racibórz i natknęli się tam na ciało mężczyzny. Nie udało się wówczas ustalić tego, kto go dokonał. Zagadka została rozwikłana po latach. Zatrzymany w tej sprawie został 41-latek, który przyznał się do winy.
Wytężona praca szczycieńskich śledczych, których od kilku miesięcy wspierali kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, przyniosła oczekiwany rezultat w sprawie zabójstwa, która swój początek miała w maju 2008 roku.

Przypomnijmy: Dwóch młodych wędkarzy 18 maja 2008 roku wybrało się na ryby na jezioro Świętajno w okolicach miejscowości Racibórz. W trakcie połowu natknęli się na zwłoki mężczyzny, zalegające na dnie akwenu. Jak się okazało ciało leżało w wodzie na tyle długo, że jego rozkład utrudniał identyfikację osoby. Dokonane ustalenia wskazywały, że mogło dojść do zabójstwa mężczyzny. Śledczy apelowali wówczas do lokalnej społeczności o wszelkie informacje, które mogłyby przyczynić się do ustalenia tożsamości ofiary. Niestety bezskutecznie.

Choć wtedy nie udało się ustalić okoliczności śmierci mężczyzny, śledczy nie zapomnieli o tej sprawie i po latach do niej wrócili. W związku z podejrzeniem, że odnalezione ciało należało do zaginionego mężczyzny z powiatu ostrołęckiego, wykorzystane zostały nowoczesne badania biologiczne i potwierdzona została tożsamość osoby odnalezionej w jeziorze.

- Zbadane zostały dokładnie okoliczności zaginięcia 42-latka, a następnie przy koordynacji i ukierunkowaniu przez Prokuraturę Rejonową w Szczytnie, rozpoczęły się działania operacyjne, które doprowadziły do wytypowana i zatrzymania podejrzanego o dokonanie tej zbrodni - informuje Izabela Cyganiuk rzecznik prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. - W miejscowości Goworowo (pow. ostrołęcki), 16 października zatrzymany został 41-latek, który w trakcie przesłuchania przyznał się do winy.

Jak ustalili szczycieńscy śledczy do zabójstwa doszło 28 września 2007r. na terenie miejscowości Kadzidło (pow. ostrołęcki, woj. mazowieckie). Wówczas sprawca tej zbrodni miał zaledwie 27 lat, a motywy jego działania wynikały z prywatnych relacji z ofiarą.

Sąd Rejonowy w Szczytnie na wniosek Prokuratury Rejonowej w Szczytnie zastosował wobec mężczyzny najsurowszy środek zapobiegawczy funkcjonujący w polskim kodeksie postępowania karnego, czyli tymczasowe aresztowanie. Obecnie trwają czynności mające na celu weryfikację złożonych przez 41-latka wyjaśnień, a zastosowany środek pozwoli odizolować podejrzanego, co przyczyni się do zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego.

Zgodnie z art. 148 § 1. kodeksu karnego, każdy kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5