Spora partia cietrzewi ubogaci nasze lasy

2021-09-25 16:42:08(ost. akt: 2021-09-25 16:45:00)

Autor zdjęcia: Pixabay

Do polskich lasów trafi spora partia cietrzewi. Zagrożone wyginięciem ptaki wyjechały z Nadleśnictwa Spychowo i zostaną wypuszczone na obszarze trzech innych nadleśnictw.
W spychowskim Ośrodku Hodowli Cietrzewia odhodowano tego roku aż 137 cietrzewi. 7 września, ośrodek opuściła ostatnia partia tych interesujących i pięknych ptaków. Trafiły do trzech innych nadleśnictw: Jedwabno (70 sztuk), Ruszów (31) oraz do Nadleśnictwa Szczytno (29 ptaków). 7 osobników pozostanie w „domu”, czyli ośrodku, aby służyć dalszej reprodukcji.

- Część cietrzewi, które odbyły już ok. 3 tygodniowy okres przejściowy w wolierach adaptacyjnych, w przygotowanych dla nich biotopach, została wypuszczona na wolność. Polega to na tym, że drzwi woliery zostają otwarte i ptaki swobodnie mogą ją opuścić, kiedy będą czuły się bezpiecznie. Czasami cietrzewie czekają nawet kilka godzin i bardzo ostrożnie opuszczają wolierę dopiero wtedy, kiedy czują, że nic im nie zagraża – czytamy na stronie Nadleśnictwa Spychowo.

Cietrzewie to obecnie bardzo rzadko występujące ptaki z rodziny kurowatych. Gwałtowny spadek ich populacji odnotowano w latach 70' ubiegłego wieku. Teraz cietrzewie są wpisane do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt” i widnieją w niej jako gatunek zagrożony. Całkowita populacja tego miłego dla oka leśnego kuraka jest szacowana w naszym kraju na niespełna 500 sztuk.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5