Rwali drewno w Spychowie
2021-09-23 19:42:55(ost. akt: 2021-09-23 19:48:12)
W Nadleśnictwie Spychowo po raz drugi odbyły się Warsztaty Rwanego Drewna. Uczestnicy tego wydarzenia wykonywali deski bez użycia współczesnych narzędzi.
Podczas tego dwudniowego wydarzenia (18-19 września) uczestnicy wykonywali deski bez użycia współczesnych narzędzi. Metodą darcia wzdłuż słojów próbowano uzyskać deski o równomiernej grubości, które później były obrabiane siekierami i ciosłami. Nie jest to proste zadanie, gdyż trzeba stale kontrolować proces stopniowego rozłupywania pnia i nie wolno się spieszyć pobijając drewniane kliny. Dodatkowo deszczowa pogoda nie ułatwiała pracy uczestnikom.
![Obrazek w tresci](https://m.wm.pl/2021/09/orig/a2-770475.jpg)
![Obrazek w tresci](https://m.wm.pl/2021/09/orig/a2-770475.jpg)
Metodą darcia powszechnie pozyskiwano deski setki lat temu, kiedy nie były jeszcze stosowane piły i mechanizacja prac. Wszystko wykonywano ręcznie, od procesu ścięcia drzewa siekierami, po uzyskanie desek i dokładną obróbkę materiału pod konkretne zastosowanie drewna (przedmioty codziennego użytku, meble, łodzie czy broń). Rwana deska, w porównaniu z wytworzoną w tartaku, jest bardziej elastyczna, trwalsza i odporniejsza na warunki atmosferyczne. Obecnie ta wiedza jest już niemal zapomniana i jedynie w niewielu miejscach w Europie (głównie Skandynawia) kultywuje się pozyskiwanie desek metodą rwania. Dlatego mamy nadzieję, że Nadleśnictwo Spychowo będzie miejscem, w którym pamięć o tym fascynującym rzemiośle nie zginie.
![Obrazek w tresci](https://m.wm.pl/2021/09/orig/a3-770478.jpg)
![Obrazek w tresci](https://m.wm.pl/2021/09/orig/a3-770478.jpg)
Organizatorami wydarzenia było Nadleśnictwo Spychowo oraz grupa rekonstrukcji historycznej Pancerna X- drużyna konna.
Adam Gełdon
Adam Gełdon
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)