Trwa Narodowy Spis Powszechny! Uważajmy na oszustów!

2021-08-26 09:29:10(ost. akt: 2021-08-26 09:37:49)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Od początku kwietnia br. w całym kraju trwa Narodowy Spis Powszechny. Dotychczas można było samodzielnie spisać się przez Internet bądź za pośrednictwem infolinii. Od 23 czerwca br. do naszych drzwi zaczęli pukać rachmistrzowie, którzy w ramach bezpośredniego wywiadu dokonują Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Aby mieć pewność, że odwiedza nas funkcjonariusz publiczny, musimy wiedzieć jak zweryfikować jego tożsamość.
Dzielnicowy asp. szt. Dariusz Berendt oraz policjantka ds. profilaktyki społecznej st. sierż. Izabela Cyganiuk spotkali się z seniorami w Klubie Seniora, położonym przy ulicy Solidarności w Szczytnie. W trosce o bezpieczeństwo osób starszych, mundurowi poruszyli tematykę związaną z aktualnymi zagrożeniami godzącymi w ich dobro i bezpieczeństwo.

Tematem przewodnim spotkania był trwający od początku kwietnia br. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021r. Policjanci w trakcie rozmowy z seniorami zwrócili ich uwagę na pojawiające się w kraju przypadki stosowanych metody oszustw na tzw. „rachmistrza spisowego”. Policjanci uświadomili seniorów, że spis ten jest obowiązkowy,
a osoby, które dotychczas nie skorzystały z możliwości spisania się przez Internet bądź na infolinii powinny spodziewać się, że niebawem do ich drzwi funkcjonariusz publiczny.
Dlatego realizując swój obywatelski obowiązek pamiętajmy o zachowaniu ostrożności, aby nasze dane nie trafiły w niepowołane ręce. Oszuści mogą wykorzystywać, bowiem wszelkie okazje, by zdobyć interesujące ich informacje np. dane osobowe, czy dane niezbędne do korzystania z bankowości elektronicznej.

Aby nie stać się ofiarą ewentualnego oszusta, który będzie podszywał się pod rachmistrza spisowego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy rachmistrz zapuka do naszych drzwi?

Przede wszystkim każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:
1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
 2. numer identyfikatora oraz hologram,
 3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
 4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
 5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
 Pamiętajmy, że zadawane przez rachmistrza pytania nie dotyczą ani ilości zgromadzonych na kontach pieniędzy, ani posiadanych w domu kosztowności. Pod żadnym pozorem nie podawajmy osobom nas odwiedzającym numerów kont bankowych, loginów czy haseł. Jeśli osoba podająca się za rachmistrza, będzie pytała o takie dane, to znak, że mamy do czynienia z oszustem.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:
• poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
• poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
• w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem  standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa!2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5