Seniorzy z Dźwierzut znów podróżują

2021-08-13 08:45:12(ost. akt: 2021-08-13 08:48:32)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatorów

Seniorzy podkreślają, że są optymistami. Starają się cieszyć życiem i celebrować dobre momenty. Może to właśnie jest sekret ich wspaniałego wyglądu, energii i znakomitej formy. Udowodnili to seniorzy z Dźwierzut, którzy wyruszyli w podróż po Polsce.
Dźwierzuccy emeryci zrzeszeni w Kole Emerytów i Rencistów wraz z przyjaciółmi, po rocznej przerwie znów wyruszyli na letnią wędrówkę po Polsce. Tym razem celem ich wyjazdu był Świętokrzyski Park Narodowy. Dwudniowa wycieczka odbyła się 3-4 sierpnia i dostarczyła wielu niezwykłych wrażeń. Zanim magiczne góry odkryły swoje tajemnice po drodze seniorzy zwiedzili dawną rezydencję rodów Szydłowieckich i Radziwiłłów, w której obecnie mieści się Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych z największą w kraju kolekcją instrumentów tradycyjnych. Można było podziwiać a nawet sprawdzić swoje umiejętności w grze na dżazie (perkusja) czy koncenrtynie (harmonia ręczna).

Kolejnym etapem podróży tym razem w klimacie literackim były odwiedziny u Henryka Sienkiewicza w jego pałacu w Oblęgorku. Jest to oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. W 1900 r. społeczeństwo polskie ufundowało ze składek majątek w Oblęgorku dla pisarza, z okazji 25-lecia pracy literackiej. Pod kierunkiem przewodnika podróżni dowiedzieli o jego życiu prywatnym i jakim uznaniem był obdarowywany przez swoich rodaków za "pokrzepianie serc".
Na popołudnie zaplanowano zejście w "głąb ziemi", czyli zwiedzanie Jaskini Raj, która jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Podróżnych zachwyciła swoją niezwykłością oraz bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych - stalaktytów i stalagmitów.
Pełni wrażeń wędrowcy udali w na miejsce noclegu do Zajazdu Baby Jagi w miejscowości Święta Katarzyna. Stąd prowadzi szlak na Łysicę. I znów element literacki na szlaku – tym razem poświęcony Stefanowi Żeromskiemu, który urodził się i wychował w tych okolicach, obrazuje to obelisk oraz kapliczka. Wieczorem odbyła się tradycyjne spotkanie przy muzyce i śpiewie.

Kolejny dzień seniorzy spędzili na zdobywaniu Łysej Góry – pieszo lub melaksem. Jak mówią ludowe przekazy przed wiekami odbywały się tutaj sabaty czarownic, o czym świadczą pozostałości kamiennego wału kultowego. W dzisiejszych czasach Święty Krzyż to miejsce słynące w Polsce i poza jej granicami z klasztoru pobenedyktyńskiego oraz przechowywanych w nim Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Dla wielu podróżnych było to głębokie przeżycie.
Wrażenie zrobiły widoki z platformy widokowej na gołoborza, a odważniejsi zobaczyli szczyt góry z wieży kościelnej.
Wędrowcy nie mogli ominąć stolicy regionu Kielc z jej słynnym deptakiem – jednej z najdłuższych ulic w Polsce nazwaną imieniem noblisty Henryka Sienkiewicza.

Za przygotowanie wycieczki odpowiedzialni byli pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Dźwierzutach – Danuta Kuchcińska – koordynator wycieczki oraz Janusz Ałaj – pomoc organizacyjna, oprawa muzyczna i filmowa.

- To była niesamowita podróż, która na długo zostanie w naszej pamięci - zapewniają seniorzy. - Zobaczyliśmy wiele pięknych i ciekawych miejsc. Było naprawdę fantastycznie.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5