Seniorzy nie siedzą w domu, zwiedzają region

2021-08-10 18:42:16(ost. akt: 2021-08-10 19:09:27)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Seniorzy z gminy Świętajno lubią podróżować i poznawać różne zakątki naszego kraju. Tym razem celem wyprawy uczestników Klubu Seniora był Olsztynek.
Wielu seniorów podkreśla, że są optymistami. Na emeryturze starają się cieszyć życiem. Może to właśnie jest sekret ich energii i znakomitej formy. Polscy seniorzy czują się młodo i wierzą, że czeka ich jeszcze wiele wspaniałych chwil, a emerytura to czas na spełnianie marzeń!

Po roku izolacji spowodowanej pandemią seniorzy na ten czas czekali z niecierpliwością. W poniedziałek 9 sierpnia uczestnicy Klubu Senior + z gminy Świętajno uczestniczyli w ciekawej wycieczce do Olsztynka. Mieli okazję zobaczyć jak wykonuje się w Hucie Szkła różne ozdoby, wazony i wiele innych rzeczy. Głównym celem wycieczki było Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego – w Olsztynku. Seniorzy mogli podziwiać zabudowania wiejskie z Warmii, Mazur i innych terenów. Zobaczyli m.in. szkołę wiejską, karczmę, wozownię, kościół, młyn wodny, dzwonnicę, ziemianki, wiatraki i zagrodę mazurską.
Obrazek w tresci

Przewodniczka opowiadała też o zwierzętach gospodarskich, które ożywiają skansen. W muzeum znajdują się 74 obiekty architektury wiejskiej. Seniorzy zobaczyli zarówno wiatraki, jak i budynki mieszkalne, a nawet sakralne. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjny styl życia na wsi w XIX i XX wieku. Do większości z domków można było wejść i z bliska przyjrzeć się eksponatom.
Obrazek w tresci

— Jesteśmy na emeryturach, jednak nie mamy czasu na nudę — mówią seniorzy. — Chcemy korzystać z życia. Jak byliśmy młodzi, nie było czasu na podróżowanie, odpoczynek, zabawę czy realizowanie swoich pasji. Teraz, kiedy nasze dzieci się usamodzielniły mamy czas dla siebie i zamierzamy korzystać z uroków życia. Dopóki nogi jeszcze pozwalają trzeba być aktywnym, a takie wspólne spotkania i wyjazdy pozwalają nam na miłe spędzanie czasu wolnego. Podróże kształcą, rozwijają, dostarczają wrażeń i wspomnień. Z podróży przywozimy pamiątki, zdjęcia ale również wspaniałe, niezapomniane i niepowtarzalne wspomnienia - zapewniają.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5