Kierował Oplem bez uprawnień i pod wpływem narkotyków

2021-08-02 08:54:05 (ost. akt: 2021-08-02 08:59:59)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Zgodnie z treścią art. 65 & 1 pkt 1 Kodeksu wykroczeń, kto umyślenia wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania, co do tożsamości własnej lub innej osoby, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Między innymi na taki zarzut naraził się 24-latek, który został zatrzymany do kontroli drogowej przez funkcjonariuszy „drogówki”.
Funkcjonariusze z referatu ruchu drogowego, na ulicy M. Kopernika w Wielbarku, zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Opel Astra. Za kierownicą siedział 22-letni mieszkaniec gminy Szczytno. Mężczyzna został poinformowany o przyczynie kontroli, a następnie poproszony o okazanie dokumentów. W związku z tym, iż 22-latek nie posiadał ich przy sobie, mundurowi wylegitymowali mężczyznę. W trakcie weryfikacji jego danych w policyjnych systemach, funkcjonariusze zorientowali się, że kierujący „coś kręci”. Pomimo, iż 22-latek poinformowany został o konsekwencjach wynikających z umyślnego wprowadzenia ich w błąd, co do tożsamości, mężczyzna dalej trzymał się swojej wersji. Nie był nawet w stanie powiedzieć, gdzie dokładnie mieszka.

Policjanci szczycieńskiej „drogówki” mając uzasadnione podejrzenie, że 22-latek chce coś przed nimi ukryć, dokonali jego zatrzymania i przewieźli go do szczycieńskiej komendy. Tam potwierdzili swoje przypuszczenia. Po pierwsze mężczyzna podał nienależącego do niego dane personalne, a po drugie posiadał zatrzymane prawo jazdy, a po trzecie w trakcie badań okazało się, że był on pod wpływem marihuany i amfetaminy.

Teraz 22-latek poniesie konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Oprócz nałożonych na niego mandatów karnych za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym, odpowie on również za wprowadzenie mundurowych w błąd, co do swoich danych oraz za popełnione przestępstwo kierowania pomimo zatrzymanych uprawnień, a także kierowania pojazdem mechanicznym pod działaniem środków prawnie zabronionych.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5