Szczytno stało się stolicą triathlonu

2021-07-27 12:03:42 (ost. akt: 2021-07-30 08:22:30)
Areną wodnych zmagań, tradycyjnie, było jezioro Domowe

Areną wodnych zmagań, tradycyjnie, było jezioro Domowe

Autor zdjęcia: Jacek Konieczny/#Reset

TRIATHLON || Blisko 400 śmiałków z najróżniejszych stron Polski (a także zza granicy) stawiło się 24-25 lipca w stolicy naszego powiatu, by powalczyć o trofea IV edycji Triathlonu Szczytno. Gospodarze nie zawiedli. Spisali się i organizacyjnie, i sportowo.
Zmagania przebiegały na trzech głównych dystansach. Te spod szyldu słynnego Iron Mana (1/8 oraz 1/16) cechował typowo crossowy "pazur". Słodko i łatwo nie mieli jednak i śmiałkowie rywalizujący na dystansie olimpijskim, który wiódł po drogach asfaltowych. Areną zmagań wodnych, zgodnie z tradycją, było ulokowane w centrum Szczytna jezioro Domowe. Na imponującą frekwencją złożyli się ponadto uczestnicy 'Otwartych Mistrzostw Dzieci i Młodzieży w Triathlonie' oraz sztafet i wyścigu rodzinnego.

Na dystansie olimpijskim — choć nie w Tokio — najlepiej zaprezentował się Maciej Wiśniewski. Młody, lecz doświadczony triathlonista na wykonanie zadania potrzebował 2 godzin, 10 minut i 54 sekund. Blisko 7 minut później linię mety minął Patryk Podpirko z Olsztyna, a trzecie miejsce na podium przypadło w udziale Andrzejowi Świderskiemu z Kobyłki. Na "pudło" pań wskoczyły Wioleta Jarocka (Serock), Agnieszka Badyna-Graczyk (Luksemburg) oraz Małgorzata Prus (Warszawa).

Triumfatorami poszczególnych kategorii byli: U20: Małgorzata Prus i Maciej Wiśniewski, U30: Wioleta Jarocka i Andrzej Świderski, U40: Kamila Góreczny i Marcin Prądzyński, M50: Miłosz Lenart, M60+: Marek Klimas.

Z ćwiartką Iron Mana najszybciej uporał się — ku uciesze miejscowych kibiców — Dawid Przybylski ze Szczytna, wyprzedzając m.in. Maksymiliana Kopiczkę oraz Piotra Witkowskiego. Prym wśród pań wiodły na tym dystansie Barbara Skaczkowska, Katarzyna Stachowiak oraz Agata Wasilewska.

Po złoto swych kategorii sięgnęli: U15: Barbara Góreczny i Maksymilian Kopiczko, U20: Katarzyna Czarzasta i Dawid Przybylski, U30: Katarzyna Stachowiak i Szymon Sawicki, U40: Barbara Skaczkowska i Piotr Witkowski, M50: Wiesław Zalewski, M60+ Andrzej Piasecki.

Najlepszy sposób na 1/16 Iron Mana znalazł Mateusz Syguła (Michałowice), któremu po piętach deptali Jędrzej Turliński i Michał Zajk. "Kobiece złoto" wywalczyła Sandra Kopiczko, srebro Nadia Onichimowska, a brąz — Agata Kwiatkowska.

Trofea za zwycięstwo w swej kategorii zgarnęli: U20: Sandra Kopiczko i Przemysław Podkaj, U30: Agnieszka Doleżek i Michał Zajk, U40: Magdalena Jaskółka i Mateusz Syguła, M50: Wojciech Włodarczyk, U60+: Mariola Misun i Zbigniew Wojciechowski.

Potężną dawkę emocji zafundowali kibicom (zwłaszcza tym najwierniejszym — rodzicom) także uczestnicy regionalnych mistrzostw dzieci i młodzieży. W klasyfikacji chłopców nie było mocnego na Jędrzeja Turlińskiego, który ukończył zadanie przed Igorem Dublanką oraz Janem Roszczykiem. Wśród dziewcząt najlepiej zaprezentowała się Nadia Onichimowska (przed Agatą Kwiatkowską i Alicją Jankowską.

Sztafetę na dystansie olimpijskim zdominowali "Chłopaki z Lubawy" (Paweł Jakubowski, Mariusz Kowalkowski i Waldemar Klejna). "Ćwiartkę" Iron Mana najszybciej opracował zespół MAG Biskupiec (pod dowództwem Małgorzaty Kułak), zaś 1/16 — Garden Flora MTB Team (Jarosław Jastrzębski, Łukasz Damski i Dominik Krajewski).

Duathlon Rodzinny w tym roku "pozamiatali" Mateusz Syguła i Aleksander Syguła, którym na podium towarzyszyli klan Chirk (Robert i Robert) oraz... Agnieszka Syguła i Kacper Syguła.

Kamil Kierzkowski2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5