Drogowe podsumowanie minionego weekendu

2021-06-15 13:31:45 (ost. akt: 2021-06-15 13:39:24)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Miniony weekend szczycieńscy policjanci rozpoczęli od dwóch bardzo poważnie wyglądających zdarzeń drogowych. Najpierw 49-letni kierowca Citroena wymusił pierwszeństwo przejazdu motocykliście, a kilka godzin później 39-latka najechała na 14-letniego rowerzystę. Mundurowi wyeliminowali też aż 5 nietrzeźwych kierowców. Rekordzistą okazał się być 26-letni motorowerzysta, która „wydmuchał” blisko 3,5 promila alkoholu.
Kierowca Citroena wymusił pierwszeństwo przejazdu motorowerzyście
W miniony piątek (11.06.21r.) parę minut po godzinie 10:00 na ulicy Sienkiewicza w Szczytnie, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu osobowego i motoroweru. Świadkami tego wypadku byli szczycieńscy dzielnicowi, którzy wspólnie z ratownikiem medycznym, który w czasie wolnym od pracy akurat przejeżdżał tą trasą, udzielili pokrzywdzonemu pierwszej pomocy. Jak ustalili mundurowi 49-letni kierowca pojazdu marki Citroen wyjeżdżając z podwórka położonego przy ulicy Sienkiewicza włączał się do ruchu, sygnalizując przy tym zamiar skrętu w lewo. W tym czasie wymusił pierwszeństwo przejazdu jadącemu od strony ulicy Odrodzenia w kierunku ulicy Mickiewicza 69-letniemu motorowerzyście. Na skutek zderzenia się pojazdów, 69-latek spadł z motoru i został przygnieciony przez jednoślad.
Przybyli na miejsce zgłoszenia ratownicy medyczni podjęli decyzję o potrzebie przetransportowania 69-letniego mieszkańca gminy Świętajno do szpitala z podejrzeniem złamania prawej nogi.

Kierująca Citroenem najechała na 14-letniego rowerzystę
Również w piątek (11.06.21r.) parę minut po godzinie 16:00 na ulicy Pasymskiej doszło do kolejnego wyglądającego dość poważnie zdarzenia drogowego. Z ustaleń funkcjonariuszy z referatu ruchu drogowego wynika, że 39-letnia kierująca pojazdem marki Citroen włączają się do ruchu, wymusiła pierwszeństwo przejazdu 14-letniemu rowerzyście. Na szczęście chłopcu nic poważnego się nie stało, doznał tyło otarcia naskórka prawej ręki. Mundurowi na miejsce wezwali matkę małoletniego, którego przekazali za pisemnym oświadczaniem. Na kierująca, sprawczynię kolizji, nałożyli zaś mandat karny.

Nietrzeźwy rowerzysta, dwóch motorowerzystów oraz kierowca Daewoo i Audi wyeliminowani z ruchu drogowego
W piątek w miejscowości Miętkie w gminie Dźwierzuty policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego wyeliminowali z ruchu drogowego nietrzeźwego motorowerzystę. 31-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty planował dojechać, aż do miejscowości Marksewo w gminie Szczytno. Na szczęście na czas wpadł w „ręce” mundurowych, bo nieodpowiedzialny kierowca miał w organizmie blisko 2 promile.
Tego samego dnia tuż przed godziną 22:00 na ulicy W. Kętrzyńskiego w Szczytnie, policjanci z referatu ruchu drogowego, najechali na nietrzeźwego rowerzystę. 32-letni mieszkaniec Szczytna miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Po wykonaniu niezbędnych czynności, mundurowi przekazali rowerzystę pod opiekę rodziny.
W sobotę (12.06.21r.) tuż przed godziną 08:00 szczycieńscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowego Daewoo. 64-latek poruszał się swoim pojazdem bez wymaganych przepisami pasów bezpieczeństwa. Ponadto jak się okazało 64-latek był po spożyciu. Wyeliminowany z ruchu został również jego pojazd, gdyż nie posiadał aktualnych badań technicznych.
Również w sobotę (12.06.21r.) parę minut po godzinie 22:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne, anonimowe zgłoszenie, z którego wynikło, że po ulicy Juranda w Spychowie porusza się motorowerzysta, którego styl jazdy wskazuje na to, że może on być nietrzeźwy. Dzięki szybkiej reakcji świadków zdarzenia mundurowi zatrzymali 26-letniego mieszkańca gminy Świętajno. Ten okazał się weekendowym rekordzistą, gdyż w trakcie kontroli „wydmuchał” blisko 3,5 promila.
Pechowo tydzień zaczął również 55-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty. W poniedziałek nad ranem (14.06.21r.) na ulicy Grunwaldzkiej w Dźwierzutach wpadł on w „ręce” szczycieńskich policjantów. 55-latek kierował swoim Audi mając w organizmie ponad 1 promil. Oprócz tego, że nieodpowiedzialny kierowca musiał pożegnać się ze swoimi prawo jazdami, to czeka go jeszcze sprawa sądowa.
Po raz kolejny policjanci, apelują do kierowców, aby nie wsiadali za kierownicę po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu. Jazda na podwójnym gazie zaburza zdolność do właściwego postrzegania rzeczywistości, co z kolei wpływa na podejmowanie złych decyzji za kierownicą.  Niestety jak pokazuje opisana wyżej historia, wiele osób wciąż igra z życiem i zdrowiem swoim oraz innych uczestników ruchu drogowego.  

Kierowca Audi nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo posiadał sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi
W niedzielę (13.06.21r.) parę minut po godzinie 16:00, funkcjonariusze szczycieńskiej „drogówki” w miejscowości Kucbork w gminie Wielbark, wydali polecenie do zatrzymania się kierującemu pojazdem marki Audi. Jak się szybko okazało kierowca miał inne plany. Nie zatrzymał się, lecz gwałtownie przyśpieszył. Mundurowi ruszyli za nim w pościg. Na jednej z posesji zatrzymali „uciekiniera”. Okazało się, że 27-letni mieszkaniec gminy Wielbark chciał uniknąć spotkania z policjantami, gdyż posiadał sądowy zakaz kierowani wszelkimi pojazdami mechanicznymi.
Policjanci zakazali 27-latkowi dalszej jazdy, a jego pojazd przekazali osobie wskazanej. Ponadto o ujawnionych nieprawidłowościach poinformowali miejscowy sąd, który to wymierzy mężczyźnie adekwatną do popełnionego przez niego przestępstwa, karę.
Tym razem za naruszenie zakazu jazdy nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Może też on stracić prawo jazdy, na okres od 1 roku do nawet 15 lat. Ponadto 27-latek odpowie również za popełnione przestępstwo niezatrzymania się do kontroli drogowej, za co grozi mu dodatkowo kolejne 5 lat.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5