Dostałeś SMS-a o niezapłaconym mandacie? Uważaj to oszustwo!

2021-06-12 09:46:26 (ost. akt: 2021-06-12 09:50:58)

Autor zdjęcia: Policja

Otrzymałeś SMS-a z informacją o niezapłaconym mandacie? Kwota nie jest wysoka, więc dla świętego spokoju klikasz w przesłany link? Uważaj! Możesz stracić pieniądze, które masz na koncie! To próba wyłudzenia danych do logowania w bankowości internetowej!
Pojawił się nowy scenariusz cyberataku. Oszuści wykorzystują metodę „na mandat karny”. W treści rozsyłanych SMS-ów informują o niezapłaconym mandacie. Wskazują również datę, kiedy sprawa zostanie skierowana do sądu. Oczywiście „kwota mandat” jest niska. Przestępcy liczą zapewne na to, że osoby mające dylemat, czy rzeczywiście zapomniały uregulować jakiekolwiek należności, dla świętego spokoju będą chciały wpłacić pieniądze. A będzie to możliwe poprzez zawarty w wiadomości link. Otwierając go, ofiara ataku phishingowego trafi na stronę oszusta, na której zostanie poproszona o podanie danych, takich jak: login, hasło oraz kod z SMS-a, potrzebnych do zalogowania na rachunek bankowy. Strona ta przypomina bramkę do realizacji szybkich płatności internetowych, dlatego wiele osób nie orientuje się, że wpisując dane, przekazuje je oszustowi, który bez problemu zaloguje się na dane konto i ukradnie zgromadzone na nim środki.

Policja apeluje o rozsądek i ostrożność!
Ø spójrz na język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, a także robią błędy ortograficzne i stylistyczne;
Ø zanim otworzysz przesłany link, przeczytaj dokładnie, jaki adres strony jest w nim zawarty;
Ø nie zapisuj załączników pochodzących z nieznanych źródeł;
Ø nie loguj się do bankowości elektronicznej z poziomu stron, do których nie masz zaufania.
Bądźmy ostrożni i nie dajmy się nabrać sprawdzając dokładnie wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w Internecie !!!

Źródło: KPP w Szczytnie

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5