W pudełku po kanapkach ukryli blisko 20 gramów marihuany

2021-06-11 09:49:49 (ost. akt: 2021-06-11 09:52:28)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Niebawem do sądu rodzinnego trafi sprawa 14-letniego mieszkańca Szczytna i jegoo rok starszego kolegi, mieszkańca gminy Szczytno. Nieletni „wpadli” w ręce mundurowych, gdyż poruszali się w godzinach nocnych motorowerem bez wymaganych przepisami świateł. W trakcie kontroli drogowej funkcjonariusze w schowku pod siedzeniem Rometa ujawnili pudełko po kanapkach, a w nim blisko 20 gramów marihuany i trzy szklane lufki.
Wczoraj 10 czerwca przed godziną 23:00 na ulicy Żeromskiego w Szczytnie, funkcjonariusze z referatu patrolowo – interwencyjnego zauważyli kierującego motorowerem, który poruszał się bez wymaganych przepisami świateł. Mundurowi postanowili zatrzymać kierowcę Rometa do kontroli drogowej. Okazało się, że motorowerem kierował 14-letni mieszkaniec Szczytna, a na miejscu pasażera siedział 15-latek, zamieszkały na terenie gminy Szczytno. Nieletni na widok policjantów zaczęli zachowywać się nerwowo. Nie utrzymywali oni kontaktu wzrokowego z mundurowymi i nie odpowiadali na zadawane im pytania. Policjanci mając uzasadnione podejrzenie, że chcą oni coś przed nimi ukryć, podnieśli siedzisko Rometa. W schowku ujawnili sportową torbę, a w niej plastikowe pudełko po kanapach. Gdy funkcjonariusze uchylili wieczko pojemnika, zauważyli, że jest ono wypełnione po brzegi marihuaną.

Mundurowi o powyższych ustaleniach poinformowali oficera dyżurnego, który to skontaktował się z rodzicami 14 i 15-latka. Nieletni w między czasie zostali przewiezieni do szczycieńskiej komendy, gdzie śledczy w obecności opiekunów dokonali ich przesłuchania. Zarówno 14 i 15-latek nie przyznali się do stawianych im zarzutów, jednak ich zeznania, co do okoliczności wejścia w posiadania marihuany były bardzo rozbieżne i mało wiarygodne.

Posiadanie narkotyków, bez względu na ich rodzaj jest nielegalne i zagrożone karą pozbawienia wolności. Za posiadanie substancji zabronionych grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku nieletnich, każdą sprawę indywidualnie rozpatruje sąd rodzinny, który to decyduje o dalszym ich losie.

Szczycieńscy policjanci apelują do rodziców o zwiększenie nadzoru nad swoimi pociechami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami to rodzice są ustawowymi przedstawicielami nieletnich dzieci, a co za tym idzie są odpowiedzialni są za zachowanie małoletnich. Zainteresujmy się, w jaki sposób spędzają one czas wolny. Rozmawiajmy z nimi o zagrożeniach i monitorujmy, w jakich środowiskach przebywają. Kontrolujmy czy nie mają dostępu do niedozwolonych, niebezpiecznych dla ich zdrowia, a nawet życia substancji.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5