Rolnik znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami. Ujawniono 9 sztuk martwych zwierząt

2021-06-09 10:10:50 (ost. akt: 2021-06-09 10:36:38)
 Mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami

Mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami gospodarstwa rolnego usłyszał 56-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty. Mężczyzna jako właściciel 10 sztuk bydła przetrzymywał je w zamkniętym pomieszczeniu nie dostarczając im dostatecznej ilości wody oraz pokarmu. Obecny na miejscu lekarz weterynarii potwierdził zgon 9 sztuk bydła, tylko 1 cielę udało się odratować.
Oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie, z którego wynikał, że na terenie jednego z gospodarstw rolnych położonych w gminie Dźwierzuty znajdują się zwierzęta hodowlane, które są skrajnie zaniedbane. Ponadto z relacji osoby zgłaszającej wynika, że na posesji nie ma właściciela i nikt go od pewnego czasu nie widział, co jego zdaniem jest dość niepokojące.

Obecni na miejscu interwencji policjanci potwierdzili zgłoszenie. W jednym z budynków gospodarczych ujawnili martwe zwierzęta. Mundurowi o swoich ustaleniach poinformowali oficera dyżurnego, który na miejsce skierował lekarza weterynarii. W jego ocenie zwierzęta te były od dłuższego czasu zaniedbywane. Przebywały w złych warunkach higienicznych oraz nie otrzymywały odpowiedniej opieki i pomocy lekarza weterynarii, co w konsekwencji doprowadziło do śmierci 9 z 10 sztuk bydła. Jedno cielę udało się uratować. Zostało ono natychmiast przekazane pod opiekę osób, które zapewnią mu specjalistyczną pomoc.

Jeszcze tego samego dnia 56-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty został zatrzymany. Z uwagi na to, iż w organizmie miał blisko 2,5 promila alkoholu, noc spędził w policyjnej celi.

Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami, poprzez przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, w stanie rażącego zaniedbania, bez dostępu do wody i pokarmu oraz niezapełnienie im niezbędnej opieki lekarsko-weterynaryjnej.

Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, 56-letniemu właścicielowi gospodarstwa rolnego grozi teraz nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5