Uczciwa 24-latka przyniosła do komendy znaleziony portfel z pieniędzmi i dokumentami

2021-05-18 09:57:26 (ost. akt: 2021-05-18 10:03:18)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Osobie, która przywłaszcza cudzą rzecz, zgodnie z Kodeksem karnym, grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Warto zatem być uczciwym. Nigdy nie wiemy, kiedy sami znajdziemy się w podobnej sytuacji, licząc na to, że jakiś uczciwy znalazca skontaktuje się z nami. Na taki telefon mógł liczyć 65-latek, który zgubił swój portfel, dokumenty i sporą sumę pieniędzy.
W miniony piątek (14.04.21r.) do szczycieńskiej jednostki policji przyszła 24-letnia mieszkanka gminy Świętajno. Kobieta w rozmowie z oficerem dyżurnym oświadczyła, że kilka minut wcześniej na ulicy Polskiej w Szczytnie, znalazła czarny męski portfel. Wewnątrz znajdował się dowód osobisty, prawo jazdy, karta bankomatowa i pieniądze w kwocie 800 zł.

Szczycieńscy policjanci skontaktowali się z właścicielem, który jeszcze tego samego dnia stawił się w komendzie, aby odebrać zgubę.
Wydawałoby się, że gest 24-latki to coś naturalnego, zgodnego z przyjętymi normami społecznymi i prawnymi. Jednak nie każdy byłby do niego zdolny. Owszem portfele bardzo często wracają do swoich właścicieli, ale z reguły są one już niekompletne. 24-latka poświęciła chwilę swojego wolnego czasu, aby przyjść do miejscowej komendy i zwrócić czyjąś zgubę, a przy tym wywołała uśmiech na twarzy zmartwionego mieszkańca woj. mazowieckiego, który oświadczył, „że młoda kobieta, przywróciła mu wiarę w ludzi”.

Policjanci informują! Zgodnie z Ustawą o rzeczach znalezionych:
art.4.1.  Kto znalazł rzecz i zna osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie zawiadamia ją o znalezieniu rzeczy i wzywa do jej odbioru.
art. 5. 1.  Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta).
art.21.1. W przypadku znalezienia pieniędzy, właściwy starosta sporządza ich opis zawierający liczbę banknotów lub monet, a także ich waluty i nominały. Po sporządzeniu opisu właściwy starosta wpłaca znalezione pieniądze na rachunek bankowy sum depozytowych.

Niestety nie wszyscy podchodzą uczciwie i kierując się powiedzeniem „znalezione nie kradzione” traktują znalezioną rzecz jak swoją własność. Pamiętajmy, że na zawiadomienie o znalezieniu rzeczy mamy dwa tygodnie, w przeciwnym razie popełniamy przestępstwo lub wykroczenie. Z konsekwencjami swojego postępowania z pewnością muszą liczyć się „szczęściarze”, którzy są w posiadaniu czyjeś zguby.

 Art. 284 kodeksu karnego – Przywłaszczenie
§  1.  Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§  2.  Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§  3.  W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§  4.  Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5