Wspólne działania dzielnicowego, Straży Rybackie i Straży Leśnej na rzecz i w służbie ochrony przyrody

2021-05-11 19:39:08(ost. akt: 2021-05-11 19:58:40)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Państwowa Straż Rybacka oraz Straż Leśna współdziała z Policją w ramach edukacji, profilaktyki, prewencji oraz bezpośredniego zwalczania przestępstw i wykroczeń popełnianych na terenach wodnych i leśnych.
Dzielnicowy to policjant utrzymujący bezpośredni kontakt z lokalną społecznością
w przydzielonym mu rejonie służbowym. Znający ich potrzeby i oczekiwania w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Zadaniem funkcjonariusza jest również prowadzenie rozpoznania pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządek publiczny.

Mając na uwadze to, że sezon letni zaczyna się rozkręcać, a turystów na terenach zielonych przybywa, dzielnicowy miasta i gminy Pasym mł. asp. Grzegorz Licki rozpoczął wspólne służby z funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej oraz funkcjonariuszami Straży Leśnej. Mundurowi połączyli siły, aby wspólnie zadbać o bezpieczeństwo lokalnej społeczności, ale także podejmować działania mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń, do których dochodzi na terenach wodnych i leśnych.

Edukują, zapobiegają oraz działają prewencyjne, a w przypadku rażącego lekceważenia obowiązujących przepisów, godzących w dobro środowiska naturalnego, reagują adekwatnie do popełnionych przez sprawców czynów.

Obrazek w tresci

Pamiętajmy! Podczas letniego wypoczynku, bądźmy przyjaźni dla przyrody.
W lesie: nie używaj ognia!
    - Ogniska wolno palić w miejscach wyznaczonych, a jeśli takiego miejsca nie ma to zachowaj odległość 100 m od granicy lasu.
    - Jeżeli widzisz pożar alarmuj dzwoniąc pod numer 112 lub 998.
   - Autem nie wjeżdżaj do lasu.
   - Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych; jeżeli nie wiesz gdzie zapytaj leśniczego
     * Czytaj leśne tablice.
    * Śmieci zabierz ze sobą.
    * Obserwuj las zachowując ostrożność. Zwierzęta, które w nim mieszkają są dzikie. Będąc w lesie nie hałasujemy, nie dotykamy zwierząt, nie łapiemy ich, pozostawmy nienaruszone ich domy: mrowiska, gniazda, nory.
    * Pies w lesie powinien być prowadzony na smyczy.
    * Drzewa, rośliny i grzyby to także organizmy żywe – pozostaw nienaruszone, nie kop ich i nie zrywaj.
    * Aby lepiej chronić rośliny i zwierzęta poznaj je!

Niewłaściwe zachowania nad wodą również wiążą się z odpowiedzialnością prawną. Podlega karze grzywny kto: 
• znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym (żaglówka, kajak, rower wodny) -  art. 35 Ustawy
o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych;
• znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu wodnym  - art. 87 Ustawy kodeks wykroczeń;
• kieruje statkiem albo zajmuje stanowisko członka załogi statku, nie posiadając do tego właściwego dokumentu kwalifikacyjnego - art. 61 Ustawy o żegludze śródlądowej;
• Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu wodnym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - art 178a Ustawy kodeks karny.
• Według obowiązujących przepisów (Ustawa o rybactwie śródlądowym, Regulamin amatorskiego połowu ryb) wędkować może osoba, która ukończyła 16 lat i posiada kartę wędkarską. Młodzież do lat 16 zwolniona jest z obowiązku posiadania karty wędkarskiej, może jednak łowić tylko pod opieką osoby posiadającej taką kartę.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monia989 #3066235 11 maj 2021 21:55

    Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5