Wsie z powiatu szczycieńskiego ze wsparciem marszałka

2021-05-01 09:00:00 (ost. akt: 2021-04-30 22:16:52)

Autor zdjęcia: URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

Sejmik Województwa podczas ostatniej sesji podjął uchwałę o przekazaniu środków na realizację zadań w ramach dwóch programów dla obszarów wiejskich - „Aktywna wieś Warmii, Mazur i Powiśla” oraz „Małych grantów sołeckich”. W ramach pierwszego z nich otrzymają gminy Dźwierzuty i Jedwabno. Małe granty sołeckie zrealizują gminy Świętajno i Dźwierzuty.
Gmina Dźwierzuty pozyskała 20 tys. zł z programu „Aktywna wieś”, które zostaną przeznaczone na utworzenie parku terapeutycznego w Dźwierzutach. Powstanie tu ścieżka kardio z przeszkodami, ścieżka sensoryczna, boisko do gry w piłkę nożną i siatkową, drewniane tablice informacyjne, ławki, kosze na śmieci oraz nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Za 15 tys. dofinansowania z konkursu „Małe granty sołeckie” w miejscowości Jabłonka powstaną dwie wiaty autobusowe. Jedna z nich, znajdująca się w centrum wsi, będzie tematycznie związana z jabłonią, druga – na końcu wsi będzie nawiązywała do grusz. Postawione zostaną także lampy solarne, tablice informatyczne, kosze na śmieci oraz zasadzone rajskie jabłonie.

Obrazek w tresci

Gmina Jedwabno 20 tys. zł z programu „Aktywna wieś” przeznaczy na utworzenie w Rekownicy „Szlaku kultury, historii i tradycji Rekownicy”. Na miejscu stanie siedem tablic edukacyjno-informatycznych poprowadzonych przez najciekawsze miejsca wsi, a także witacze, stojak na rowery, ławki, kosze na śmieci. Wybudowane zostanie też ognisko wraz z huśtawkami, ławka z rzeźbieniem w formie kormoranów.

W miejscowości Biały Grunt w gminie Świętajno powstanie „Zielone laboratorium”. Projekt będzie realizowany ze środków z konkursu „Małe granty sołeckie” w wysokości 14 400 zł. Mieszkańcy będą mogli korzystać z leżaków i hamaków ze stelażem. Te przydadzą się podczas wspólnego oglądania filmów, ponieważ na altanie zostanie zamontowany ekran projekcyjny. Z myślą o najmłodszych powstaną ogrody - mokry „Dobrzyna”, suchy „Ałna” i mieszany „Mara”.

- Bardzo się cieszę, że gminy z naszego powiatu tak chętnie sięgają po środki zewnętrzne. Każda nowa inicjatywa, która służy mieszkańcom bardzo mnie cieszy. Już się nie mogę doczekać, kiedy będziemy mogli spotkać się na terenie tych nowo powstałych inwestycji – mówi Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa. – Jednocześnie zachęcam do aktywności Koła Gospodyń Wiejskich i Ogrody Działkowe, dla którym po raz pierwszy również uruchomiliśmy programy grantowe. Nabór wniosków w tych programach trwa do 7 maja.

Spółdzielnia Socjalna Bulwar z Jerutek w gminie Świętajno otrzymała 35 7116 zł dofinansowania na zakup mebli drewnianych, stoisk jarmarkowych i mobilnych stoisk jarmarkowych, a także na organizację wydarzeń jarmarkowych. Umowę na przekazanie środków podpisała wicemarszałek Sylwia Jaskulska z prezes Joanną Gawryszewską. Środki pochodzą z działania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5