Dozór policyjny dla 41-letniego sprawcy przemocy domowej

2021-04-22 09:29:45 (ost. akt: 2021-04-22 09:42:15)

Autor zdjęcia: pixabay

Dozór policyjny, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz zobowiązanie do powstrzymania się od spożywania alkoholu. Na wniosek szczycieńskich śledczych taki środek zapobiegawczy zastosował prokurator, wobec 41-letniego mieszkańca Szczytna. Mężczyzna znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją 74-letnią matką i 26-letnim bratem.
Policjanci ze szczycieńskiej komendy zostali powiadomieni o przemocy domowej, której miał dopuszczać się 41-letni mieszkaniec Szczytna, wobec swoich najbliższych. Jak ustalili mundurowi mężczyzna od stycznia br. znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją 74-letnią matką i 26-letnim bratem.

W trakcie domowych awantur, znajdując się pod wpływem alkoholu, wyzywał najbliższych słowami wulgarnymi, ośmieszał, szarpał za ubrania i uderzał pięściami. Natychmiast po złożeniu przez pokrzywdzonych zawiadomienia, 41-latek został zatrzymany przez szczycieńskich policjantów.

Po wykonanych czynnościach, funkcjonariusze dochodzeniowo - śledczy przedstawili 41-latkowi zarzut znęcania się nad rodziną. Na ich wniosek, prokurator zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi w sposób wyrażający agresję i zobowiązał do powstrzymania się od spożywania alkoholu.

Przeciwdziałanie przemocy domowej, niesienie pomocy osobom dotkniętym przemocom oraz ich rodzinom jest jednym z głównych zadań realizowanych przez Policję. Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę siły działanie skierowane przeciw członkowi rodziny naruszające ich prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody psychiczne, fizyczne a także materialne. Znęcanie się i poniżanie to tajemnica wielu rodzin. Apelujemy, aby osoby dotknięte tą tragedią nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. W naszej komendzie zawsze czekają policjanci gotowi nieść pomoc ofiarom przemocy domowej.

Zgodnie z art. 207 Kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5