89 lat temu Adolf Hitler odwiedził Szczytno

2021-04-19 18:11:51 (ost. akt: 2021-04-19 18:20:13)

Autor zdjęcia: Zdjecia archiwalne. Powiat szczycieński i okolice

W ciągu wieków miejscowości powiatu szczycieńskiego odwiedzały postaci, których działania wpływały na losy świata. Jednych znamy jako wielkich wodzów, innych jako zbrodniarzy. Tak jest w przypadku Adolfa Hitlera, który dokładnie 89 lat temu - 19 kwietnia 1932 roku odwiedził Szczytno.
Podróż odbyła się w kwietniu 1932 r. i związana była z mającymi się odbyć wyborami do pruskiego Landtagu.

Na szczęście dzięki determinacji armii krajów całego świata nazistów udało się zatrzymać i dziś wydarzenia jak np. przyjazd Hitlera do Szczytna wspominamy jedynie jako fakt historyczny.

26 stycznia 1813 roku w Spalinach Małych szczycieński landrat - von Berg powitał wkraczającego na teren powiatu szczycieńskiego cara Aleksandra I. Car przez Rozogi udał się do Wielbarka.

31 stycznia 1807 roku w Wielbarku zatrzymał się Napoleon Bonaparte. Przebywał tu do rana 2 lutego.
Napoleon w towarzystwie marszałka Soulta przybył do Wielbarka wieczorem 31 stycznia 1807 roku. Do 2 lutego mieszkał w położonym na wyspie na Omulwi domu urzędnika skarbowego. Według lokalnej, żywej jeszcze w okresie międzywojennym, tradycji miejscowy krawiec na życzenie cesarza uszył mu nauszniki. Dom został rozebrany ok. 1980 r. Obecnie w jego miejscu stoi pamiątkowy głaz. W Wielbarku pojawił się też z lekką kawalerią i dragonami marszałek Joachim Murat. Jeden z Francuzów tak wówczas opisał Wielbark: “Są tu piękne młyny i jeden trochę czysty dom, zwany zamkiem”.

2 lutego 1807 r. w Pasymiu wraz z Muratem pojawił się Napoleon.
Cesarz zatrzymał się na plebanii u pastora Paula Sonnenberga. Napoleona przywitała na plebanii grupka dzieci. Jedna z dziewczynek trzymając w rękach bukiet kwiatów wygłosiła wierszyk, jednak nie wytrzymała napięcia i rozpłakała się. Napoleon pogłaskał ją na pocieszenie po policzkach.
Kolejnego dnia rano cesarz udał się do Olsztyna.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Szczytnie

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Krzysztof Quattro #3065202 20 kwi 2021 15:29

    To za rok szykuje się okrągła rocznica Gazeto! Może wspólnie z TVNem zorganizujecie jakieś huczne obchody?! W takich momentach i u Was i w TVNie widać długoletnią ingerencję niemieckiego kapitału, który precyzyjnie, tak po niemiecku zlasował Wam mózgi. A żeby oddać honor prawdzie, to Adolf Hitler nie wizytował żadnego Szczytna tylko niemiecki Stadt Ortelsburg in Regierungsbezirk Allenstein, bo gdyby to było Szczytno to Hitler nawet by się tu nie wyszczył...

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5