Zadbaj o swój jednoślad. Rozpoczął się sezon rowerowy!

2021-04-19 17:37:59 (ost. akt: 2021-04-19 17:42:06)

Autor zdjęcia: pixabay

Sezon na jednoślady powoli się rozkręca. Na drogach widać coraz więcej rowerzystów i motocyklistów. To pełnoprawni użytkownicy ruchu drogowego posiadający swoje prawa, ale także i obowiązki. Rower to również pojazd, a jego nietrzeźwy kierowca stwarza ogromne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Nietrzeźwi rowerzyści wyjeżdżając na drogę stwarzają realne zagrożenie dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu drogowego. Często jadą slalomem bądź zygzakiem, nie mogą utrzymać równowagi, mają zaburzoną koncentrację, nierzadko potrafią się przewrócić. Taki właśnie rowerzysta wpadł w ręce policjantów szczycieńskiej „drogówki”. 71-latek został skontrolowany w miejscowości Nowe Kiejkuty, gdyż tor jego jazdy wskazywał na to, że może on być nietrzeźwy. Przypuszczenia mundurowych potwierdził się. Mężczyzna w trakcie kontroli drogowej „wydmuchał” ponad promil.
71-latek skorzystał z prawa do domy przyjęcia mandatu karnego, dlatego o dalszym jego losie i wymiarze kary zadecyduje już sąd.

Policjanci przypominają !
Podstawowa kara za jazdę rowerem po spożyciu alkoholu to mandat. Jego wysokość uzależniona jest od tego, czy kierujący jednośladem jest po spożyciu, czyli od 0.2 do 0.5. promila, czy w stanie nietrzeźwości tj. powyżej 0.5 promila. W pierwszym przypadku kara finansowa, którą nałoży na nas funkcjonariusz, wyniesie od 300 do 500 złotych. W drugim przypadku, trzeba liczyć się z mandatem w wysokości 500 złotych. Należy jednak pamiętać, że bez względu na ilość wypitego alkoholu, nietrzeźwi rowerzyści stwarzają poważne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5