Robisz zakupy w sieci? Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania!

2021-01-17 10:06:12 (ost. akt: 2021-01-17 10:08:48)
komputery

komputery

Autor zdjęcia: pixabay

Dokonując zakupów przez Internet czy telefon, kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Korzystajmy ze sprawdzonych aukcji i kupujmy od zaufanych sprzedawców.
Zakupy przez internet są coraz bardziej popularne. Głównie dzięki temu, że w sieci zapłacimy mniej za te same produkty oferowane przez sklepy stacjonarne. Z postępem technologicznym handlu online, niestety, w parze, idą także cyber przestępstwa, oszustwa czy kradzieże danych osobowych, czy co gorsze, danych z kart płatniczych. Jak ustrzec się przed oszustwem w sieci?

Decydując się na zakupy poprzez sieć internetową, za pośrednictwem portali społecznościowych, aukcji, sklepów internetowych pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Oszuści grasują wszędzie, a Internet to dla nich idealne miejsce do wyszukiwania potencjalnych ofiar. Dlatego zasada ograniczonego zaufania powinna towarzyszyć nam nie tylko w realnym świecie, ale przede wszystkim w tym wirtualnym.

Jeśli już padniemy ofiarą przestępcy nie panikujmy, ale jak najszybciej zgłośmy sprawę w swoim banku oraz zmieńmy hasło do konta. Warto też pamiętać o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych danych ze wszystkich urządzeń. Dzięki temu nawet jeśli pliki zostaną zaszyfrowane podczas ataku ransomware, nadal będzie można korzystać z ich kopii.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5