Z tą kolędą szukajmy tego, co nas łączy, a nie dzieli

2020-12-24 12:00:00(ost. akt: 2020-12-23 23:29:13)

Autor zdjęcia: Arch. Chóru

Będzie okazja, żeby zobaczyć i posłuchać klipu z najstarszą polską kolędą „Anioł pasterzom mówił” w wykonaniu Wirtualnego Chóru Chórtowni. W jego składzie znaleźli się m.in. dyrygent chóru Pasjonata Joanna Gawryszewska oraz jego prezes Jan Lisiewski.
Wirtualny Chór Chórtowni dzięki swojej akcji dał chórzystom możliwość zrobienia czegoś wspólnie. Chórzyści reprezentują bardzo różne poglądy i prawdopodobnie są po dwóch różnych stronach konfliktu, dlatego założeniem projektu było to, żeby zaśpiewanie razem pojednało skłócone rodziny, sąsiadów i znajomych. Celem akcji było też i to, aby osoby, które posłuchają tej kolędy, doszły jak najszybciej do wniosku, że w życiu powinniśmy szukać czegoś, co nas łączy, a nie dzieli.
Czym jest Chórtownia? Działa na rzecz promocji śpiewu chóralnego, upowszechniania działalności chórów amatorskich i integracji tego środowiska w Polsce i za granicą, co realizuje m.in. przez portal chortownia.org, w którym jest już ponad 1000 chórów oraz ok. 8 tysięcy użytkowników związanych z chóralistyką. Dla Chóru Pasjonata ze Świętajna (pow. Szczytno) udział w Chórtowni i kontakt z chórami z całej Polski jest bardzo ważny, bo stanowi muzyczne okno na świat.

Chór Pasjonata powstał w listopadzie 2009 roku i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie. W repertuarze ma pieśni z różnych epok o tematyce religijnej i świeckiej, m.in. kolędy, pieśni pasyjne, patriotyczne, ludowe, biesiadne i popularne.
— Jesteśmy grupą osób o różnych profesjach. Są wśród nas nauczyciele, urzędnicy, pracownicy leśnictw, rolnicy — mówi Jan Lisiewski prezes Chóru. — Działalność naszego chóru kilka miesięcy temu została w poważnym stopniu ograniczona. Obecnie ze względu na pandemię chór nie odbywa systematycznych spotkań w realu, co martwi i chórzystów i naszą publiczność. Utrzymujemy ciągły kontakt grupy za pomocą środków technicznych, wymieniamy informacje i materiały muzyczne oraz podtrzymujemy się nawzajem na duchu. Czekamy na pomyślny rozwój wydarzeń i na możliwość wznowienia spotkań. Istotne jest to zarówno ze względu na utrzymanie poziomu artystycznego, jak i na to, że nadchodzący rok obfituje w ambitne wyzwania artystyczne.

Obrazek w tresci

Kolęda „Anioł pasterzom mówił” została wykonana we współczesnej aranżacji Małgorzaty Kalinowskiej-Przybylskiej. Koncepcja ta łączy tradycyjną kolędę z popularnym motywem „Te Deum” Charpentiera. Ponad 160-osobowy Wirtualny Chór Chórtowni tworzą chórzyści i instrumentaliści z całej Polski. Jest też wiolonczelistka ze Stuttgartu oraz dwoje chórzystów z Nowego Jorku. Wszyscy zgłosili się do projektu, przysyłając swoje nagrania audio i wideo. Tak było również w przypadku chórzystów ze Świętajna.

— Sytuacja zmusza nas to tego typu działań — mówi Joanna Gawryszewska (sopran w Wirtualnym Chórze). — Dlaczego wzięłam udział w projekcie? Bo łączę się z ideą pomysłodawców, która polegała na daniu chórzystom możliwości zrobienia czegoś wspólnie, ponieważ ze względu na COVID większość spośród kilku tysięcy działających w Polsce chórów amatorskich zawiesiła działalność.
Gościem specjalnym projektu jest Czesław Jakubiec, aktor, komik i wokalista, który śpiewa partię solową. Premiera filmu odbyła się w 21 grudnia. Klip można obejrzeć na kanale YouTube Chórtowni.

Obrazek w tresci

— Kolędy i pastorałki co roku rozbrzmiewają przy świątecznym stole. Jest to jedna z najpiękniejszych tradycji Bożego Narodzenia, która nadal jest żywa i chętnie kontynuowana. Z pokolenia na pokolenie w okresie świąt śpiewane są najpiękniejsze kolędy polskie. Zapraszamy do wysłuchania tej pięknej kolędy — zachęca Jan Lisiewski.

Joanna Karzyńska

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B