Polecam: "Światło w Cichą Noc"

2020-12-19 12:00:00 (ost. akt: 2020-12-18 23:07:34)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Opowieść bożonarodzeniowa autorstwa Krystyny Mirek, w której nie brakuje cudów, miłości, ciepła, a także dobrego jedzenia, którymi okraszono nie zawsze łatwe perypetie mieszkańców Willi pod Kasztanem.
Wigilijne wspomnienia niosą ze sobą zazwyczaj rodzinne ciepło, radość i bliskość. Jednak Magda Łaniewska zachowała w pamięci zupełnie inne chwile. Odkąd jako dziecko straciła rodziców w wypadku w wigilijny dzień, razem z braćmi każde święta Bożego Narodzenia spędza na egzotycznych wakacjach. Choinka, dekoracje, śnieg są dla niej symbolami najgorszego wieczoru w życiu. Jednak w tym roku wszystko ma się zmienić: Magda planuje kolację wigilijną dla rodziny swojego narzeczonego, Konstantego. Chce raz na zawsze odczarować ten dzień, by móc zrealizować marzenia o własnej kochającej rodzinie. Z pomocą braci rzuca się w wir przygotowań, korzystając z doświadczenia swojej sąsiadki, babci Kaliny. Tymczasem w życiu Kaliny pojawia się nieoczekiwany gość – dorosły już wnuk, Antek Milewski, wskutek prywatnych zawirowań musi rozpocząć swoje życie na nowo, jednak nie może tego zrobić, dopóki nie rozwiąże dręczącej go tajemnicy związanej z ojcem. Szukając odpowiedzi, przekonuje się, jak wiele niedopowiedzeń tkwi w przeszłości jego rodziny. Atmosferę świąt czuć również u Mirskich, gdzie nad domowym ogniskiem czuwa mama Konstantego, Dorota. Piękny dom, piękna rodzina i piękne Święta są jej dumą, od lat budząc podziw otoczenia. Nie mogłaby pragnąć niczego więcej… prawda? Tej Wigilii wszyscy przekonają się, że świąteczne cuda miewają różne oblicza.

- Książka pokazuje, że święta to magiczny czas, w którym ludzie mogą się zmienić. W którym mogą wybaczyć pewne sprawy oraz zaczynają dostrzegać pewne rzeczy - mówi pani Joanna. - Jest także o prawdziwej magii świąt, wszelkich przygotowaniach, pieczeniu pierników, choince a przede wszystkim o zaufaniu sobie nawzajem. Pokazuje, że najpiękniejsze w świętach jest wybaczanie, które niestety może trwać wiele lat, a dopiero szczera rozmowa może pomóc w wybaczeniu danej osobie. Trzeba wiele siły i chęci, żeby wybaczyć komuś krzywdę. A wybaczanie nie jest wcale takie łatwe. Autorka pokazuje nam, jak życie pewnych rodzin może się zmienić podczas świąt, jak w tym niezwykłym czasie działa magia, a czasem koniec pewnej historii może dać życie nowej przyszłości. Czasami odrzucenie przez inna osobę, niesie za sobą początek czegoś nowego i dużo lepszego z inną osobą. Książka warta polecenia. Czyta się ją przyjemnie i łatwo, a jednak zostawia po sobie nie tylko dobre odczucia, ale też skłania do refleksji.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5