Policjanci przestrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych BLIK

2020-11-19 09:51:32(ost. akt: 2020-11-19 09:59:23)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Kiedy ktoś, za pośrednictwem komunikatora internetowego pisze, że pilnie potrzebuje pomocy finansowej i prosi o podanie kodu do płatności mobilnej typu BLIK, należy zachować szczególną ostrożność. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z tą osobą telefonicznie i potwierdzić czy rzeczywiście wysłała ona tak wiadomość. Właśnie taką rozwagą i czujnością wykazała się mieszkanka Szczytna, na konto, której włamał się oszust.
Przestępcy przejmując nasze konta w serwisach społecznościowych, próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Często proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji do bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze.

O tego typu próbie oszustwa, oficera dyżurnego szczycieńskiej komendy powiadomiła wczoraj (19.11.20r.) mieszkanka Szczytna. Oszust pokonując zabezpieczenie jednego z portali społecznościowych, włamał się na konto należące do kobiety. Następnie za pośrednictwem przypisanego do konta komunikatora, rozesłał do jej znajomych wiadomości z prośbą o podesłanie kodu BLIK. Czujnością wykazała się zarówno właścicielka konta, jak również osoby, które otrzymały od niej wiadomość. Dzięki temu, oszust nie zrealizował zamierzonego przez siebie celu.

„Oszustwo na BLIK-a” to nowy i coraz bardziej popularny sposób, jaki wykorzystują przestępcy do wyłudzania pieniędzy. Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet, jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość chce nas oszukać i okraść. W przypadku przekazania kodu BLIK, jeśli w ustawieniach aplikacji bankowej nie zostało zaznaczone, że operacja wymaga zatwierdzenia przez właściciela konta, osoba, która go otrzyma może wypłacić pieniądze bez użycia karty. 

BLIK jest to sześciocyfrowy kod wygenerowany z aplikacji bankowej pozwalający  nam na szybkie i wygodne wykonanie  przelewu czy wypłacenie pieniędzy z bankomatu, dokładnie tak, jakbyśmy płacili kartą. Posiadanie takiego kodu  to spory komfort dla użytkownika,  jednak z  drugiej strony duże zagrożenie. 
Przelew BLIKIEM na numer telefonu - są to przelewy bez podawania numeru rachunku. Żeby na przykład szybko oddać pieniądze znajomemu, nie musisz znać numeru jego konta. Wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej banku i wpisać numer telefonu odbiorcy.

Szczycieńscy policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Skontaktujmy się z tą osobą telefonicznie i sprawdźmy czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych danych oraz haseł, których używamy w sieci.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5