Oficer dyżurny uratował 35-latka, który chciał popełnić samobójstwo
2020-09-25 08:20:00(ost. akt: 2020-09-24 23:37:32)
Być policjantem to znaczy służyć ludziom, którzy potrzebują pomocy i czuwać nad ich bezpieczeństwem. Doskonale wie o tym dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie kom. Piotr Korczakowski, który przez ponad 30 min prowadził rozmowę z mężczyzną, który próbował odebrać sobie życie.
Służba w Policji wymaga ogromnego zaangażowania, empatii, opanowania i wysokich kompetencji społecznych. To ogromna odpowiedzialność za ludzkie życie, które niejednokrotnie bywa zagrożone. Być policjantem to służyć ludziom.
W miniony poniedziałek 21 września tuż przed godziną 02:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy kom. Piotr Korczakowski odebrał zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego z którego wynikało, że 35-letni mężczyzna próbuje odebrać sobie życie.
Dyżurny kom. Piotr Korczakowski kilkukrotnie próbował skontaktować się z mężczyzną jednak ten nie odbierał telefonów. Gdy jednak funkcjonariusz nawiązał połączenie z 35-latkiem, od razu stwierdził, że telefon ten nie był żartem. Mężczyzna był podłamany psychicznie i nadal twierdził, że „ jego życie nie ma sensu, dlatego należy z nim skończyć”. Policjant prowadził z 35-latkiem ponad 30 minutową rozmowę podczas, której udało mu się nawiązać z mężczyzną nić porozumienia. Następnie ustalił, gdzie mężczyzna przebywa i do ostatnich minut, aż pod drzwiami wynajmowanego przez 35-latka mieszkania, zjawili się policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego. Funkcjonariusze upewnili się czy 35-latkowi nic nie zagraża i wezwali na miejsce załogę karetki pogotowia.
Pełna empatii, zrozumienia i zaangażowania rozmowa szczycieńskiego dyżurnego z 35-latkiem, zapobiegła kolejnej ludzkiej tragedii. Kom. Piotr Korczakowski jako funkcjonariusz z wieloletnim stażem nadal podtrzymuje stwierdzenie, że największą satysfakcję w służbie daje świadomość niesienia pomocy innym.
Przypominamy, że działa całodobowa infolinia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Jest to bezpłatna pomoc przez 7 dni w tygodniu i wsparcie telefoniczne dyżurnych specjalistów: psychiatrów, psychologów, prawników i pracowników socjalnych - to uruchomione w grudniu 2017 roku przez Fundację "Itaka" Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.
Centrum Wsparcia to projekt Fundacji "Itaka", realizowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Jego celem jest pomoc osobom znajdującym w stanie kryzysu psychicznego z powodu np. śmierci, utraty pracy, rozwodu, lub zaginięcia bliskiej osoby, oraz zapobieganie depresji, samobójstwom i innym zachowaniem autodestrukcyjnym. Pomoc ta skierowana jest do osób w każdym wieku. "Centrum Wsparcia" oferuje całodobową pomoc i wsparcie telefoniczne, a także możliwość kontaktu przez mail i czat.
Dyżurni eksperci w Centrum udzielają informacji o możliwościach uzyskania profesjonalnej, bezpośredniej pomocy specjalistów w pobliżu miejsca zamieszkania osoby zgłaszającej się po pomoc. Wszelkie informacje na temat m.in. godzin dyżurów i kontaktu z ekspertami są dostępne na stronie www.liniawsparcia.pl. Na stronie znajduje się również bezpłatna aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Dobro powraca #2976639 | 31.60.*.* 25 wrz 2020 09:34
Dobrze, że są tacy empatyczni Policjanci. A Ty 35 latku trzymaj się i nie dawaj złym mocom, za jakiś czas wszystko moze być piękniejsze, swoje życie można zmienić w każdym momencie- na lepsze. Największym sensem życia jest pomoc innym, więc moze w tym upatrzysz sens. Powodzenia
odpowiedz na ten komentarz