NIE! dla przemocy wobec kobiet

2019-12-07 10:34:14(ost. akt: 2019-12-09 22:36:12)

Autor zdjęcia: archiwum

„Otwarte Drzwi” to hasło kampanii zwracającej uwagę na różne postaci przemocy, której doświadczają kobiety od dzieciństwa do późnej starości. Kampania ma pokazywać mechanizm, powodujący, że wchodzą one w rolę ofiary.
Kobiety coraz częściej padają ofiarą przemocy – zarówno psychicznej i seksualnej, jak również fizycznej. Zjawisko jest na tyle powszechne, że można o nim mówić jako o problemie globalnym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ofiarami przemocy jest już ponad jedna trzecia kobiet na całym świecie. Przemoc może dotknąć każdą kobietę – bez względu na status społeczny, wiek i wykształcenie. Oprawcami najczęściej są właśni mężowie lub partnerzy, którzy swoją agresję wyładowują bez konkretnego powodu. Skrzywdzone i pobite ofiary często zmagają się nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale również z zaburzeniami psychicznymi, stresem oraz depresją. Niestety nie są to jedyne skutki przemocy, ponieważ w jej wyniku może dojść również do zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz uzależnień alkoholowych.

Ogólnoświatowa kampania pod nazwą „Biała wstążka” ma na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Została stworzona przez mężczyzn i to głównie do nich jest kierowana. Symbolem kampanii jest biała wstążka, która stała się znakiem poparcia dla równych praw dla kobiet, a także znakiem sprzeciwu wobec przemocy skierowanej przeciwko kobietom, w tym także przemocy w rodzinie. Noszenie białej wstążki jest także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie dyżurują całodobowo aby pomóc potrzebującym, dotkniętym różnymi formami przemocy. Każda osoba, która doświadcza przemocy może skontaktować się osobiście z jednostką policji na ul. Piłsudskiego 39 w Szczytnie lub telefonicznie pod numerami telefonów: 997, 89 623-22-00, 89 623-22-40. O pomoc można zwrócić się również do policjantów dzielnicowych dzwoniąc na ich telefony służbowe lub przesyłając informacje drogą mailową. Wykaz imienny policjantów dzielnicowych oraz dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie w zakładce : Dzielnicowy.

Ośrodek Wsparcia Dziennego "Iskierka" w Świętajnie ul. Grunwaldzka 13 C
7 grudnia godz. 9.00-11.00

Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5