Podsumowanie weekendu na drogach powiatu szczycieńskiego

2019-11-25 09:58:21 (ost. akt: 2019-11-25 10:00:06)

Autor zdjęcia: ilustracja do tekstu

Brakiem wyobraźni mogą „pochwalić się” nietrzeźwi kierujący, których szczycieńscy policjanci zatrzymali na drogach naszego powiatu w miniony weekend. Pomimo apeli wciąż nie brakuje osób, które nie tylko wbrew prawu, ale przede wszystkim wbrew zdrowemu rozsądkowi decydują się na to, by wsiąść za kierownicę auta, będąc w stanie nietrzeźwości. Niestety takie bezmyślne zachowanie przydarza się także kierującym jednośladami.
Pomimo apeli życie pokazuje, że nie wszyscy kierujący są świadomi zagrożeń jakie mogą stworzyć nie tylko sobie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości. Wypity alkohol - nawet w niewielkiej ilości - prowadzi zawsze do zaburzenia percepcji wzrokowej, ogranicza pole widzenia powodując błędną ocenę odległości i szybkości, które są tak ważne podczas prowadzenia pojazdu. Niestety wciąż zdarzają się osoby, które nie stosują się do powyższych zasad.

W piątek (22.11.2019 r.) po godzinie 09:00 w Szczytnie patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli kierującego volkswagenem. Badanie stanu trzeźwości wykazało u 72-latka mieszkańca Szczytna - 0,24 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.

Z kolei w niedzielę (24.11.2019 r.) w Szczytnie policjanci referatu patrolowo-interwencyjnego ze szczycieńskiej jednostki zatrzymali nietrzeźwego 68-letniego kierowcę volkswagena. Został on wytypowany do zatrzymania, gdyż tor jego jazdy sugerował, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu. W tym przypadku przypuszczenia mundurowanych potwierdził się. Mężczyzna „wydmuchał” ponad promil alkoholu. Mieszkańcowi gminy Dźwierzuty zatrzymano dokument uprawniający do kierowania pojazdami mechanicznymi. Teraz oprócz zatrzymanego prawo jazdy, czeka ją jeszcze sprawa w sądzie za popełnienie przestępstwa z art. 178a§1 k.k.

Również tego samego dnia, przed godziną 11:00 w Jedwabnie policjanci – po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu przez obywatela - zatrzymali do kontroli drogowej kierującego 28-latka podejrzewanego o kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. W wyniku badania pod kątem trzeźwości okazało się, że mieszkaniec Jedwabna na prawie 2,4 promila alkoholu w organizmie. Do tego – po sprawdzeniu danych mężczyzny w policyjnych systemach – okazało się, że 28-latek posiada zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych obowiązujący go od października 2016 r. do października 2020 r. Za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem.

Kodeks karny za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres co najmniej 3 lat i świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł., na rzecz Funduszu Wsparcia Pokrzywdzonych i Pomocy Postpenitencjarnej.

Oprócz nietrzeźwych kierujących prawdziwą bolączką są również kierujący, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego w zakresie dopuszczalnej prędkości. Tak było w niedzielę (24.11.2019 r.) kiedy to patrol ruchu drogowego ze szczycieńskiej jednostki policji w miejscowości Piwnice Wielkie gmina Wielbark zatrzymał do kontroli kierującego peugeotem, który w obszarze zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość jazdy o 59 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali mieszkańcowi gminy Szczytno prawo jazdy. Dodatkowo za popełnione wykroczenie zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tymeon #2824522 | 178.235.*.* 26 lis 2019 08:08

    jeździłem trochę ale nie ma jak Yanosik w aucie. Kilka razy mówił o patrolach

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5