Policyjne działania „Alkohol i narkotyki”

2019-09-12 08:58:23 (ost. akt: 2019-09-12 09:00:17)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W środę 11 września policja prowadziła działania pn. „ALKOHOL i NARKOTYKI”, ukierunkowane na eliminowanie z ruchu drogowego osób będących pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.
Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Każdy kierowca prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Używki te przede wszystkim zaburzają koncentrację, zmniejszają szybkość reakcji oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości.

Podczas trwania akcji, należy liczyć się ze zwiększoną liczbą kontroli drogowych oraz większą liczbą policyjnych patroli, także tych w nieoznakowanych radiowozach.
Alkohol w sposób znaczący:
pogarsza koordynację ruchów – pojawiają się trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,
wydłuża czas reakcji kierującego,
powoduje pogorszenie wzroku – narasta problem z dostrzeganiem znaków drogowych, pieszych i innych istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo,
ogranicza pole widzenia,
powoduje błędną ocenę odległości i szybkości – pieszy, inny pojazd lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.

Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że kierujący jest w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu.

Nie spożywaj alkoholu jeżeli planujesz prowadzić pojazd. Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić. Nie daj się namówić na jazdę samochodem z kierowcą, który pił alkohol!

Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5