Zamek poprawi ofertę turystyczną

2019-04-06 11:00:00(ost. akt: 2019-04-06 12:21:52)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace związane z rewitalizacją zamku krzyżackiego w Szczytnie. Obiekt ma stać się całoroczną atrakcją turystyczną. Koszt inwestycji to 16 mln zł. Zakończenie prac przewidziano na 2021 rok.
Zamek w Szczytnie pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Był siedzibą prokuratora, czyli urzędnika zarządzającego jednym z okręgów administracyjno-wojskowych, na które podzielone było państwo krzyżackie. Po sekularyzacji zakonu (zeświecczeniu) w 1525 roku przestał pełnić rolę ważnej nadgranicznej warowni.

--- Pod koniec XVI wieku przebudowano go na rezydencję myśliwską książąt pruskich. ---

W następnych wiekach zamek został częściowo rozebrany i popadał w ruinę. Przed drugą wojną światową pozostałości budowli zaadaptowano na lokalne muzeum, a na dawnym przedzamczu wzniesiono gmach nowego ratusza.
Szczycieński zamek rozsławił Henryk Sienkiewicz w powieści „Krzyżacy”. To tutaj miała być przetrzymywana Danusia, uprowadzona podstępnie córka Juranda ze Spychowa. Zamkowe lochy stały się też miejscem uwięzienia samego komesa, któremu — na rozkaz komtura Zygfryda de Löwe — obcięto język, dłoń i oślepiono.
W listopadzie 2017 roku ówczesna burmistrz Szczytna oraz marszałek województwa podpisali umowę na realizację projektu pod nazwą „Zamek Krzyżacki w Szczytnie — nowy produkt turystyczny na mapie województwa warmińsko-mazurskiego”. Inwestycja ma na celu wzbogacenie oferty turystycznej Szczytna i poprawę wyglądu obecnych murów, nadając im nowe funkcje użytkowe. Wartość całego zadania oszacowano wówczas na 10 milionów złotych. Dofinansowanie projektu stanowi 80 procent i pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla naszego województwa.
Jednak obecna sytuacja na rynku budowlanym bardzo się zmieniła. Ceny materiałów, a także koszty usług znacząco wzrosły.

Dlatego miasto zmuszone jest dołożyć do inwestycji przeszło 8 milionów złotych.

— Do przetargu zgłosiło się jedynie Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane Rombud. Firma wyceniła odbudowę zamku na 14 756 707,05 złotych — tłumaczy Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. — W piątek 5 kwietnia podpisana zostanie umowa. W ciągu 7 dni od jej podpisania wykonawca rozpocznie działania. Całkowity koszt prac to 16 062 349 złotych — informuje.
Początkowy termin realizacji projektu był przewidziany do 2020 roku. Niestety koszty przewyższyły początkowe szacunki i inwestycja została rozłożona na trzy lata. Jej zakończenie zaplanowano 2021 rok.
— Byłem na spotkaniu z panem marszałkiem w kwestii przesunięcia tego terminu — mówi burmistrz Mańkowski. — Udało nam się uzgodnić taki termin, abyśmy mieli możliwość zebrania dodatkowej kwoty na tę inwestycję. Nie obciążymy tym miejskiego budżetu w jednym roku. Inwestycja nie jest w żaden sposób zagrożona i będzie zakończona — zapewnia.
Dzięki rewitalizacji zamkowych ruin miałyby zostać odsłonięte i udostępnione zwiedzającym średniowieczne podziemia oraz częściowo zasypane obecnie mury obronne. Zgodnie z projektem, dawny dziedziniec i teren między trzema skrzydłami zamku zostanie obniżony do poziomu z czasów średniowiecza.
Na dziedzińcu ma być zrekonstruowana studnia, a w narożniku południowo-wschodnim wydobyta z ziemi okrągła kamienna baszta.

Wszystko będzie wzbogacone techniką multimedialną, dzięki której będzie można poznać historię zamku i Szczytna.

— Obiekt będzie atrakcją turystyczną dostępną dla zwiedzających przez cały rok — zaznacza burmistrz Szczytna i dodaje: — Mam już wizję tego, co jeszcze będzie można tu zrobić. Moim marzeniem jest, aby powstała klimatyczna, rycerska sala ślubów.

Joanna Karzyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Henio #2710950 | 31.1.*.* 7 kwi 2019 09:12

    Wy już w Szczytnie to wieżę ciśnień zrewitalizowaliście :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. Do "mazur1010" #2710886 | 176.221.*.* 7 kwi 2019 01:36

    To że sprzedający mają się bardzo dobrze, to rozumiem bo przybyło kasy. Ale jak ma się zamek z Węgorzewa w nowych rękach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Brawo #2710426 | 213.184.*.* 6 kwi 2019 12:36

    W Morągu zamek został sprzedany w prywatne ręce. W ten sposób rewitalizacja zamku legła w gruzach, choć plany były wielkie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5