XIX Mazurski Jarmark - impreza z wieloletnią tradycją

2017-08-04 10:23:30 (ost. akt: 2017-08-05 14:47:32)
Już w czwartek, 10 sierpnia rozpocznie się dwudniowy Mazurski Jazz-Jarmark. O tradycjach, dziedzictwie kulturowym i atrakcjach XIX Jarmarku Mazurskiego rozmawiamy z Klaudiuszem Woźniakiem kierownikiem Muzeum Mazurskiego w Szczytnie.
[question]Co ciekawego organizatorzy przygotowali dla mieszkańców i turystów na tegoroczną edycję Mazurskiego Jazz-Jarmarku?[/question]
Musimy pamiętać, że Impreza ma dwudniową formułę, swój tradycyjny kształt. Pierwszy dzień imprezy skierowany jest do fanów muzyki jazzowej, która nie posiada masowego odbiorcy ale mam wrażenie, że fanów tego nurtu powoli przybywa. Drugi dzień to oczywiście Jarmark Mazurski, który wypełnią liczne stoiska z rękodziełem ludowym, regionalnymi kulinariami. W tym roku również będą zorganizowane pokazy ginących zawodów m.in. tkactwo, garncarstwo, plecionkarstwo czy koronkarstwo. Jarmarkowi towarzyszyć będzie muzyka ludowa w wykonaniu m.in. Kapeli wokalno-instrumentalnej ZPiT Warmia, Zespołu Rudomianka z Rejonu Wileńskiego oraz oczywiście nasze szczycieńskie zespoły biesiadne.

[question]Kto wystąpi podczas IX wieczoru Jazzowego? Czy możemy spodziewać się sporej dawki dobrej muzyki?[/question]
Tak, jestem o tym przekonany. W tym roku zaprezentują się trzy zespoły jazzowe. Miłym akcentem będzie niewątpliwie duet jazzowy Sax&Gitar Cafe założony przez dobrze znanego muzyka w naszym środowisku Zbigniewa Siwka z Olsztyna, który swego czasu prezentował się podczas szczycieńskich imprez z formacją Zbigi – Band, zdobywcą Złotej Tarki. Ponadto wystąpi ze swoim zespołem Siergiej Wowkotrub, muzyk pochodzący z Ukrainy, który od 20 lat mieszka w Polsce. Ten wybitny skrzypek, aranżer i kompozytor, zaprezentuje swoją wirtuozerię z zespołem Gypsy Swing Quartet w której dominuje delikatna wschodniosłowiańska nuta w swingowym wydaniu. Muzykę instrumentalną dobarwi wybitna wokalistka jazzowa Irena Gałązka, uczestniczka ubiegłorocznego wieczoru jazzowego, która zaprezentuje się w słynnych standardach wraz ze swoim zespołem.

[question]Jak narodził się pomysł zorganizowania Jarmarku tu w Szczytnie i jakie są jego motywy przewodnie?[/question]
Jarmark Mazurski po raz pierwszy zorganizowało Muzeum Mazurskie w Szczytnie z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum w 1999 roku. Pierwszy jarmark towarzyszył otwarciu wystawy „Polskie stroje ludowe” wypożyczonej z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Organizowany jest rokrocznie, w tym roku będzie to już XIX edycja. Motywem przewodnim niewątpliwie jest kultywowanie tradycji, zachowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego naszego regionu oraz regionów ościennych.

[question]Mazurski Jarmark to impreza z wieloletnią już tradycją... Czy dysponujecie statystykami lub badaniami, które mówiłyby o tym, jaka grupa osób najchętniej uczestniczy w tym przedsięwzięciu?[/question]
Mazurski Jazz- Jarmark choć adresowany jest przede wszystkim do osób, które mają już ukształtowane swoje potrzeby kulturowe, chcą obcować z historią, kulturą swojego regionu ale też do tych, którzy stronią od dużych wydarzeń masowych gdzie dominuje muzyka popularna. Stąd oprawa muzyczna to przede wszystkim muzyka ludowa i tradycyjny jazz, który zawiera w sobie obok elementów muzyki europejskiej pierwiastki ludowe.

[question]Czy dochodzą do Was sygnały o turystach z Polski lub z zagranicy, którzy przyjeżdżają do Szczytna na tą imprezę?[/question]
Myślę, że na razie wydarzenie to nie jest takim magnesem, żeby turyści specjalnie przyjeżdżali na to wydarzenie z jakichś dalekich stron. Zauważamy jednak sporą obecność turystów z Polski i zagranicy, którzy w tym czasie odpoczywają na Mazurach. Oczywiście mamy pewne wizje rozwoju Jarmarku niestety uzależnione przede wszystkim od budżetu imprezy.

[question]Jakich specjałów będziemy mogli skosztować na tegorocznym Jarmarku?[/question]
Tradycyjnie nie zabraknie świeżego wypiekanego w oparciu o naturalne receptury pieczywa, dobrych wędlin, miodu, kwasu chlebowego, piwa kozicowego oraz przetworów owocowych.

[question]Czeka nas prawdziwa uczta dla ciała i ducha... Czy udział w wydarzeniu wezmą tylko twórcy i rzemieślnicy z Warmii i Mazur?[/question]
W jarmarku oczywiście dominować będą twórcy przede wszystkim z naszego regionu ale pojawią się również twórcy, wystawcy z ościennych regionów jak Mazowsze czy Podlasie.

[question]Czy podczas Jarmarku na "dużych i małych" czekają atrakcje?[/question]
Sam jarmark tworzy przyjazny klimat dla wszystkich kategorii wiekowych, zapraszamy więc wszystkich chętnych do udziału w naszym jarmarku, w tym całe rodziny z dziećmi.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij

Podziel się informacją:

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Hans #2301189 | 89.228.*.* 4 sie 2017 13:13

    Pismak 10 lipca to poniedzialek a skoro niewiesz kiedy jest Jarmark to idz do Urzedu zorientuj sie i zacznij pisac poprawnie 10 sierpnia czwartek Tak wpis usuniesz bo przykro Ci sie zrobi niedojdo

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Szczurzysko #2301106 | 193.243.*.* 4 sie 2017 10:47

    Chyba komuś mieswiące się pomyliły lekko :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5