Wystawa w Muzeum Mazurskim w Szczytnie

2017-06-08 21:30:01 (ost. akt: 2017-06-08 21:36:40)

Autor zdjęcia: Arch. Muzeum Mazurskiego w Szczytnie

W najbliższy piątek 9 czerwca 2017 roku o godz. 17.00 w Muzeum Mazurskim w Szczytnie odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach”.
Wystawa stanowi zwieńczenie projektu realizowanego pod tym samym tytułem przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, którego celem było zgromadzenie świadectw i pamiątek związanych z ludnością polską przesiedloną po 1945 roku na Warmię i Mazury z terenów obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy. Potocznie tereny te nazywano Kresami Wschodnimi dawnej Rzeczypospolitej Polskiej, a ludność stamtąd przybyłą Kresowianami lub Kresowiakami. Ekspozycja opowiada historię ludzi przesiedlonych w ramach akcji repatriacyjnej, ich kulturę, tradycje często przemilczane w podręcznikach szkolnych. Warto zaznaczyć, że po II wojnie światowej nastąpiła niemal całkowita wymiana ludności na Warmii i Mazurach gdzie np. Kresowianie już w 1948 roku stanowili 26% ogółu mieszkańców. Poświęcili swojej nowej ojczyźnie pracę i zaangażowanie wpływając na powojenne oblicze naszego regionu. Odcisnęli tym samym wyraźny ślad w jego powojennym wizerunku wpisując się w cywilizacyjny i kulturowy kontekst Warmii i Mazur. Zróżnicowanie ludności niosło za sobą wiele problemów integracyjnych. Każda z przybyłych grup przynosiła swoje cechy kulturowe, zachowania, przyzwyczajenia czy sposoby gospodarowania. Nastąpiło zderzenie kultur, zetknięcie się z odmiennymi tradycjami i wartościami zarówno w sferze materialnej jak i duchowej. Świadomość różnorodności kulturowej i jej przenikanie się jest niezbędne do zrozumienia specyfiki naszego regionu.
Choć wystawa będzie szczególnie bliska naszym Kresowiakom to chciałem zaznaczyć – mówi Klaudiusz Woźniak kierownik muzeum, że adresowana jest przede wszystkim do młodych pokoleń wychowanych w zupełnie innej rzeczywistości, aby mogli zrozumieć nostalgię za minionym czasem, za niepowtarzalną atmosferą dawnych lat na Kresach. Zapraszam do obejrzenia wystawy, która zagości w naszej instytucji do lutego 2018 roku.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij

Podziel się informacją:

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5