Wiosna zawróciła nam w głowie …

2017-05-01 18:34:05 (ost. akt: 2017-05-01 18:39:28)

Autor zdjęcia: kasia piórkowska

… a kapryśna pogoda pokrzyżowała troszeczkę nasze plany. Dlatego z małym poślizgiem rozpoczęliśmy prace związane z realizacją projektu edukacyjnego „Ogród zmysłów III”, które wcześniej zaplanowaliśmy na Dzień Ziemi.
Podjęliśmy kolejne wyzwanie w celu wzbogacenia oferty zajęć proekologicznych dla dzieci w ogrodzie przedszkolnym. Ponieważ posiadamy w nim jeszcze wolne przestrzenie, które można zagospodarować, postanowiliśmy doposażyć teren zielony. Chcemy jeszcze bardziej poprawić wizerunek ogrodu, tak, aby stał się miejscem nie tylko zabaw dla dzieci, ale także zdobywania wiedzy. Pragniemy „zarazić” naszych wychowanków bakcylem ogrodnictwa i dlatego w dniach 24 - 26 kwietnia 2017 r. zorganizowaliśmy akcję sadzenia drzewek, tworzenia nowych rabatek i uzupełniania już istniejących w świeże zioła i kwiaty.

Rodzice, a także dziadkowie zajęli się tym osobiście, dzielnie kopali dołki pod drzewa, sadzili je, malowali paliki i ogradzali zabezpieczając przed złamaniem, malowali plastry drewniane na ścieżkę edukacyjną i drewniane urządzenia ogrodowe, kopali dołki pod tropy zwierząt, wymieniali piasek w piaskownicach … Oczywiście towarzyszyły im dzieci i pomagały, jak tylko najlepiej potrafiły.

W sumie udało się posadzić 16 drzewek i krzewów (Klon Drummondii, Crimson King i jesionolistny Flamingo, Lipę zwyczajną, Wiśnię piłkowaną Amanogawa. „Odnowiliśmy” rabaty i wysadziliśmy zioła oraz kwiaty (stokrotki, bratki, szałwię, żeniszek, aksamitkę, lawendę …). Miłą niespodziankę sprawili nam także strażacy z KPPSP w Szczytnie. Zatroszczyli się o naszą czterdziestopięcioletnią wierzbę i „uleczyli” ją usuwając spróchniałe konary.

Zagospodarowanie naszego ogrodu jest już bardzo zaawansowane i daje możliwość dalszej rozbudowy. Bioróżnorodność tworzy podstawę szerokiego wachlarza zajęć dla dzieci. Projekt realizujemy przy współpracy pracowników przedszkola i rodziców.

To Oni w dużej mierze włączają się do realizacji założeń tego przedsięwzięcia.
Bardzo dziękujemy Im za obecność, uruchomienie najlepszych mocy kreatywnych i wspólne „wyczarowywanie” bajkowego ogrodu. Towarzyszy nam przy tym dobra energia. Ale nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Już wkrótce nastąpi ciąg dalszy … .

A wszystko to dzieje się w Miejskim Przedszkolu Nr 1 „Bajka” w Szczytnie pod czujnym okiem nauczycielki Eweliny Pliszki, która jest pomysłodawcą i organizatorem projektu.

Na realizację projektu otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Bożenna Duda

ewydanie]

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: pyza

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5