Gram w zielone, gram na zdrowie!

2017-03-21 14:37:43 (ost. akt: 2017-03-21 15:28:52)

Autor zdjęcia: kasia piórkowska

W oczekiwaniu na koniec zimy dzieci 5 - 6 letnie "Pracusie" z Miejskiego Przedszkola Nr 1 "Bajka" w Szczytnie przygotowały prawdziwą wiosnę na talerzu. Pod okiem eksperta sporządziły pełne owoców i warzyw koktajle oraz zdrowe słodkie przekąski. Wszystko to za sprawą psychodietetyka pani Marzeny Górskiej - Zwolińskiej.
Przygotowanie pysznych i zdrowych posiłków poprzedzone było pogadanką na temat ludzkiego organizmu. Dzieci wykazały się wiedzą na temat części ciała człowieka, narządów wewnętrznych i ich funkcjonowania. Następnie zmierzyły się z żywieniową łamigłówką. Miały za zadanie dopasować odpowiednią ilość cukru do popularnych i lubianych przez maluchy produktów spożywczych, tj. coca - coli, wody smakowej, soku owocowego, jogurtu pitnego, serka danio, herbatników.

Rozwiązanie zagadki uświadomiło przedszkolakom, jak wiele pozornie zdrowych i bogatych w witaminy produktów to bomby kaloryczne. Na przykład okazało się, że jogurt pitny zawiera więcej cukru niż coca - cola. Ta wiedza miała zachęcić dzieci do samodzielnego przygotowania alternatywnych i wykorzystujących naturalną słodycz owoców - koktajli i "smarowiedeł" na kanapki. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem włączyły się w obieranie i krojenie potrzebnych produktów, a także wyciskanie soków.

W efekcie tych prac powstały dwa pyszne koktajle: pomarańczowy (z marchwi, jabłka i banana) oraz szpinakowy (z jabłka, szpinaku, banana, pietruszki i ogórka). Jak słusznie zauważyły dzieci do ich przygotowania nie użyły cukru, w przeciwieństwie do tych produktów "sklepowych", które zawierają duże ilości cukru i substancji słodzących.

Hitem spotkania było wykonanie „Cieciorelli”, odpowiednika nutelli. Cieciorellę dzieci sporządziły z ciecierzycy (źródła pełnowartościowego białka), orzechów (źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych) oraz daktyli i miodu, które dają naturalną słodycz. Skonsumowanie przygotowanych posiłków to była prawdziwa uczta dla podniebienia - nie tylko smacznie, ale co najważniejsze bardzo zdrowo.

Na zakończenie zajęcia dzieci otrzymały broszury informacyjne na temat profilaktyki prozdrowotnej „Buuu Rak!”, która promuje idę zdrowego trybu życia i odżywiania oraz kładzie nacisk na konieczność okresowych badań.

Efektem spotkania było poszerzenie wiedzy dzieci z zakresu zdrowego odżywiania, tego, jakie znaczenie dla rozwoju organizmu mają produkty, które spożywamy. To od nich zależy nasze zdrowie, przyrost wzrostu i masy ciała, samopoczucie, siła ... .
Spotkanie zorganizowała nauczycielka grupy, pani Elżbieta Jędrzejczyk.

Bożenna Duda, Elżbieta Jędrzejczyk

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: pyza

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5