Niezwykłe Misterium Bożonarodzeniowe

2016-12-26 18:01:57(ost. akt: 2016-12-26 12:10:07)

Autor zdjęcia: Łukasz Zbrzeźniak

Przedświąteczny czas w szkołach nieodłącznie kojarzy się z jasełkami. Zazwyczaj te występy wyglądają do siebie bliźniaczo podobnie. Uczniowie wcielają się w Marię, Józefa czy Trzech Króli, recytują wyuczone role, czasem zaśpiewają jakąś kolędę. Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczytnie pokazali, że do bożonarodzeniowego misterium można podejść inaczej.
Bez wykutych na pamięć wierszyków, bez przeładowania słowem, bez zbędnych elementów – taki był spektakl przygotowany przez uczniów szczycieńskiego Gimnazjum nr 1. Część rodziców miała już okazję go obejrzeć w niedzielę w parafii im. Św. Stanisława Kostki w Szczytnie. Pozostali, wraz z nauczycielami i zaproszonymi przez dyrekcję gośćmi zasiedli na widowni szkolnej auli we wtorkowe popołudnie.

Idźcie i głoście
W atmosferę misterium widzów wprowadził ksiądz Edward Molitorys z parafii im. Św. Stanisława Kostki w Szczytnie. Misterium, które najprościej określić jako spektakl muzyczno-słowny powstało według koncepcji księdza Romana Dąbkowskiego. Nieocenionym wsparciem w przygotowaniu spektaklu okazały się również nauczycielki języka polskiego z Gimnazjum nr 1 – Ewa Żenczykowska-Sawicka, Dorota Chylińska-Walewska, Barbara Kuitkowska i Teresa Siwkowska. W Jasełkach wzięło udział sześćdziesięciu uczniów ze wszystkich klas gimnazjum. Połowa z nich brała udział w spektaklu jako aktorzy, druga trzydziestka tworzyła chór pod batutą Marioli Gollis.
Wystawione przez uczniów misterium nosiło tytuł "Idźcie i głoście". W warstwie tekstowej opierało się na fragmentach z Pisma Świętego. Uczniowie zainscenizowali narodzenie Chrystusa w sposób inny niż zwykło się to w szkołach robić. Praktycznie bez słów, przy pomocy emocji oddawanych ruchem czy gestami. Nie było tradycyjnych przebrań czy scenografii imitującej żłób w którym narodził się Jezus.
Co najważniejsze taki nietypowy sposób podejścia do bożonarodzeniowej tematyki spodobał się zgromadzonym na sali gościom.
– Trzeba przyznać, że spektakl robił duże wrażenie – opowiadała po misterium jedna z mam siedząca na widowni. – Widziałam już w życiu wiele jasełek i przedstawień bożonarodzeniowych, ale pierwszy raz oglądałam taki spektakl, bo inaczej tego nazwać nie mogę. To bardziej był teatr niż szkolne jasełka - zapewniała.
Warstwę aktorską uzupełnił występ chóru przygotowanego do udziału w misterium przez Mariolę Gollis.
– Wszystkim zaangażowanym w przygotowywanie tego przedstawienia należą się duże brawa – opowiada jeden z widzów. – Każdy z występujących uczniów zapewne włożył masę pracy w to co dziś mogliśmy oglądać. Spisali się świetnie, bo podobało się chyba wszystkim – podsumowuje.

Kolędowanie z KANTATĄ
Po zakończeniu misterium zgromadzonym na widowni osobom życzenia złożyły dyrektor szczycieńskiego gimnazjum Ewa Żenczykowska-Sawicka oraz burmistrz Szczytna Danuta Górska. To nie był jednak koniec świątecznych atrakcji. Po zejściu ze sceny uczniów na jej deski wkroczył szczycieński chór KANTATA, który wystąpił z krótkim świątecznym repertuarem. Na koniec tego niezwykłego świątecznego spotkania chór wspólnie ze zgromadzonymi na sali widzami odśpiewał ostatnią tego dnia kolędę, a dyrygent KANTATY Mariusz Pardo życzył wszystkim wesołych świąt.
Wtorkowe popołudnie w szczycieńskim Gimnazjum nr 1 minęło w magicznej, świątecznej atmosferze. Niezwykła interpretacja bożonarodzeniowego misterium w wykonaniu uczniów zachwyciła wszystkich zebranych na widowni gości i idealnie wprowadziła ich w klimat świąt.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Zostań dziennikarzem obywatelskim

Podziel się informacją:

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5