Aldona Kleszczewska poleca "Księgę Tradycji Polskiej"

2016-12-18 18:20:00(ost. akt: 2016-12-16 14:35:03)

Autor zdjęcia: Łukasz Zbrzeźniak

Okres przedświąteczny jest czasem kiedy przypominamy sobie o polskich tradycjach. Część z nich przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, o części niestety powoli zapominamy. Wszystkich, którzy chcą zapoznać się z tym jak święta obchodzono w dawnych czasach wraz z Aldoną Kleszczewską zachęcamy do lektury Księgi Tradycji Polskiej opracowanej przez Krzysztofa Żywczaka.
Księga Tradycji Polskiej to zbiór obrzędów, które łączyły się z obchodzeniem świąt w dawnych czasach. Możemy znaleźć w niej nie tylko tradycje związane z najważniejszymi świętami jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc, ale także takimi, które powoli stają się dla niemal zupełnie zwykłym dniem.
– W tej książce opisane są obyczaje związane niemal z każdym świętem w naszym kalendarzu – opowiada Aldona Kleszczewska. – Oczywiście bardzo szeroko opisane są tu zwyczaje wigilijne i bożonarodzeniowe czy wielkanocne, ale nie zapomniano także o innych „mniejszych” okazjach. Można tu poczytać na przykład o Popielcu - mówi.
Lektura tej książki to nie tylko opisy tego jak świętowało się kiedyś. To również wiele dodatkowych smaczków, dosłownie i w przenośni, z którymi warto się zapoznać.
– Przy okazji każdego ze świąt oprócz opisu tradycji autorzy dołączyli choćby przepisy na potrawy, które przy danej okazji były przygotowywane – opowiada Aldona Kleszczewska. – Na przykład przy okazji Tłustego Czwartku, który tak naprawdę świętem nie jest chociaż obchodzimy go chyba wszyscy, znajdziemy przepis na pączki smażone przez nasze babcie - poleca.
Święta w Księdze Tradycji Polskiej nie zostały jednak opisane wyłącznie pod względem kulinarnym.
– Na stronach tej pozycji dodatkowo znaleźć można też na przykład przysłowia i żarty czy opisy ozdób które nieodłącznie towarzyszyły niektórym okazjom – opisuje Aldona Kleszczewska. – Jest to zatem pozycja nie tylko dla tych, którzy szukają tradycyjnych kulinarnych inspiracji, ale przede wszystkim chcieliby zapoznać się z dawnymi obyczajami - dodaje.
Okres przedświąteczny to czas w którym szczególnie ważne są dla nas tradycje. Dbamy o to żeby na wigilijnym stole pod obrusem znalazło się siano, na stołach stawiamy dwanaście potraw, a pośród nakryć znajduje się jedno puste przeznaczone dla niespodziewanego gościa. Nie zawsze wiemy jednak skąd te zwyczaje pochodzą. Z historią tych i wielu innych, nie tylko wigilijnych, obyczajów możemy się zapoznać właśnie w Księdze Tradycji Polskiej.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Zostań dziennikarzem obywatelskim

Podziel się informacją:

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5