Bezpłatne leki dla osób 75+... jednak, nie wszystkie

2016-10-15 15:36:16(ost. akt: 2016-10-15 11:41:02)

Autor zdjęcia: Joanna Karzynska

W Polsce żyje ok. 3 mln osób 75+. Od 1 września wybrane leki przysługują całkowicie nieodpłatnie pacjentom, którzy ukończyli ten właśnie wiek. Lista ma być aktualizowana co dwa miesiące.
Lista zawiera 1129 leków od września za darmo dla osób powyżej 75. roku życia. Choć jest ona dość długa, wielu seniorów nie znajdzie na niej leków dla siebie. Projekt listy "S". Zawiera 68 substancji czynnych, stosowanych do leczenia chorób przewlekłych, najczęstszych u starszych ludzi, np. cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, zakrzepicy, miażdżycy, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zwyrodnienia stawów, osteoporozy, alzheimera, parkinsona, jaskry.
Recepty na bezpłatne leki dla seniorów będą mogli wypisywać tylko lekarze i pielęgniarki POZ. Darmowe lekarstwa dla osób powyżej 75. roku życia to jedna z obietnic wyborczych PiS. Bezpłatne miały być wszystkie, ale zabrakło pieniędzy. W tym roku pójdzie na to 125 mln zł. W przyszłym - ponad 500 mln zł. W kolejnych latach wydatki na ten cel mają rosnąć o 15 proc.
Wielu seniorów myśli, że wszystkie leki dla osób, które skończyły 75 lat są bezpłatne.
- Mamy kłopot, bo ludzie przychodzą i żądają darmowych leków i nie pomagają tłumaczenia, że nie wszystkie są bezpłatne - mówi pielęgniarka ze szczycieńskiej przychodni.
Podobnie jest w aptekach. Farmaceuci skarżą się, że co dziennie starsi ludzie przychodzą i pytają o bezpłatne leki. Odchodzą od okienka rozczarowani, gdy okazuje się, że bezpłatna jest tylko część leków.
- Ostatnio jedna z klientek, właśnie z grupy 75+, chciała lek na serce - opowiada pani Katarzyna aptekarka w Szczytnie. - Niestety, lek nie jest na liście leków bezpłatnych. Kobieta bardzo się zdenerwowała. Wołała, że oszukujemy i nie chcemy jej dać go bezpłatnie. Nie pomogły żadne tłumaczenia - dodaje
Tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, do którego senior jest zapisany, może wystawić specjalną receptę. Nie uzyskamy jej od specjalisty ani w czasie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Takie rozwiązanie, zdaniem ministra zdrowia, zmniejszy kolejki do specjalistów.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B