Mieszkania komunalne na wagę złota

2016-09-16 19:02:03(ost. akt: 2016-09-16 12:03:52)

Autor zdjęcia: Łukasz Zbrzeźniak

W samym Szczytnie na mieszkanie komunalne czeka ponad sto rodzin. Mimo budowy nowych bloków sytuacja mieszkaniowa się nie poprawia. Nie każdego stać na „własne M”, a czas oczekiwania na lokal komunalny to nawet sześć lat.
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w Szczytnie trudno uznać za okazyjne. Poszukujący lokum w naszym mieście musi liczyć się ze średnim wydatkiem w granicach 3200 złotych za m2. Co prawda, można znaleźć także oferty tańsze, ale ich wybór wiąże się z koniecznością poniesienia dalszych kosztów. Mieszkania wyceniane poniżej trzech tysięcy złotych za metr kwadratowy najczęściej wymagają remontu. Wydatek w granicach dwustu tysięcy, za pięćdziesiąt metrów kwadratowych własnych czterech kątów, przerasta możliwości finansowe większości rodzin. Coraz trudniej też o kredyt, co dodatkowo nie poprawia sytuacji osób szukających mieszkania.

Chcesz mieszkanie - musisz czekać
Życie osobom, których nie stać na własne cztery kąty ułatwić mają mieszkania komunalne. One jednak poprawiają sytuację tylko w teorii. Liczba takich mieszkań nie jest wystarczająca do zaspokojenia zapotrzebowania mieszkańców. Mało dostępnych lokali i dużo czekających na nie rodzin - skończyć się może wyłącznie w jeden sposób – kolejkami. W Szczytnie na przydział mieszkania z puli, która znajduje się w dyspozycji miasta trzeba czekać latami. W tej chwili na liście czekających na lokum komunalne znajduje się 158 rodzin.
Mieszkanie komunalne wydaje się być najrozsądniejszą alternatywą dla rodzin o niskich dochodach. Stawka bazowa czynszu za metr kwadratowy lokalu to niecałe trzy i pół złotego. Wynajęcie mieszkania od prywatnego właściciela to koszt kilkukrotnie wyższy.
— Złożyliśmy wniosek o przydział mieszkania komunalnego — mówi głowa jednej z rodzin oczekujących na liście. — Moja żona zarabia najniższą krajową, ja odrobinę więcej. Mamy dwoje dzieci, syn właśnie zaczął chodzić do szkoły. Kupno mieszkania na własność nie wchodzi w naszym przypadku w grę, a wynajmowanie trzypokojowego lokum bardzo „drenuje” nasz domowy budżet — dodaje.
Aby doczekać się własnego mieszkania komunalnego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Średni czas oczekiwania to około sześciu lat.
— Wniosek składaliśmy trzy lata temu, krótko po tym jak żona urodziła naszą córkę – kontynuuje mieszkaniec Szczytna. – Jesteśmy z żoną świadomi, że pewnie będziemy musieli czekać co najmniej drugie tyle.
Wydaje się to zbyt długo. Humoru oczekujących zapewne nie poprawia to, że w większych miastach na listach kolejkowych czeka się ponad dekadę. Sytuacja mieszkańców Szczytna ma się jednak wkrótce znacząco poprawić. W planach władz miasta znajduje się bowiem budowa trzech nowych bloków komunalnych. Budynki mają stanąć na ulicy Sobieszczańskiego.

Szczytno stawia bloki
W ciągu ostatnich dwudziestu lat w Szczytnie powstało blisko sześćdziesiąt mieszkań komunalnych. Na tę liczbę składają się bloki przy ulicy Łomżyńskiej i budynki parterowe przy ulicy Osiedleńczej. Mimo tych inwestycji problem nadal pozostał. Dlatego też pojawiła się koncepcja budowy nowych bloków. Docelowo miasto wybudować ma trzy bloki. W tegorocznym budżecie na przygotowanie dokumentacji zaplanowano sto trzydzieści tysięcy złotych. Teraz wszystkie dokumenty są już gotowe, pozostaje tylko złożenie wniosku.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pawel #2149961 | 95.40.*.* 3 sty 2017 16:11

    Może i w Szczytnie przyjdzie czas na Mieszkanie plus. Wg [url]http://mieszkanieplus.org.pl/[/url] do 30 pierwszych dołączają kolejne samorządy.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. mk #2067512 | 81.190.*.* 17 wrz 2016 16:50

    Spłacając kredyt. A tym się tak spieszy.

    odpowiedz na ten komentarz

  3. mk #2067510 | 81.190.*.* 17 wrz 2016 16:49

    Ja na swój lokal czekać będę 30 lat.

    odpowiedz na ten komentarz

  4. hulaj #2066999 | 178.36.*.* 16 wrz 2016 21:22

    Jeśli w ciągu ostatnich 20-tu lat wybudowano 60 mieszkań to łatwo policzyć, że oczekujące 158 rodzin zaspokoi swoje potrzeby mieszkaniowe po 52-ciu latach. Piękne perspektywy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5