Szczytnianie wydają miejskie fundusze

2016-08-20 12:25:01(ost. akt: 2016-08-20 12:26:05)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Przysłowiowi Kowalscy nie zawsze znają zasady wydatkowania środków z budżetu miasta. Często zdarza się tak, że istotne dla nich sprawy z konieczności nie są priorytetem władz. Raz do roku mieszkańcy mogą jednak wziąć sprawy w swoje ręce i zdecydować jak zostanie wydana część miejskich pieniędzy.
Budżet obywatelski to coraz popularniejsza inicjatywa wśród władz miejskich w Polsce. Za jej pomocą mieszkańcy podejmują decyzję na jaki cel przeznaczona zostanie pewna część funduszy z kasy miasta. W Szczytnie trzecia edycja obywatelskiego budżetu właśnie zbliża się do półmetka.
– Takie głosowanie to na pewno dobry pomysł – mówi Pani Krystyna, od dziecka mieszkająca w Szczytnie. – Bardzo łatwo jest narzekać na władze, a przez to głosowanie częściej niż przy okazji wyborów samorządowych zyskujemy możliwość zdecydowania o tym, jak rozwijać się będzie nasze miasto – dodaje.
Projekt może zaproponować każdy szczytnianin, który ukończył osiemnaście lat. Warunki stawiane autorom nie są trudne do spełnienia. Każdy z projektów musi być możliwy do zrealizowania w nadchodzącym roku kalendarzowym. Inwestycja musi dotyczyć terenów miejskich, a jej wartość nie może przekroczyć przeznaczonych na Budżet Obywatelski środków. Dodatkowo projekt musi wstępnie poprzeć co najmniej dwadzieścia pięć osób. Do dyspozycji obywateli oddano kwotę dwustu tysięcy złotych.

Dla każdego coś dobrego
W tym roku do Urzędu Miejskiego trafiło osiem zgłoszeń. W trakcie prac Komisji Oceny Projektów pozytywnie zaopiniowano siedem z nich. Wybór jest zatem niemały, na szczęście jednocześnie bardzo urozmaicony. Każdy z mieszkańców z pewnością zainteresuje się choć jednym ze zgłoszeń.
Zwolennicy aktywnego spędzania wolnego czasu mogą zdecydować się na projekt budowy ogólnodostępnych kortów tenisowych ze ścianą do treningów przy ulicy Śląskiej. Ci biegający za trochę większymi piłkami mogą wspomóc swoim głosem któryś z dwóch planów budowy boisk wielofunkcyjnych. Zwolennicy wypoczynku nad wodą powinni zagłosować na Szczycieńską Atlantydę. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się system urządzeń montowanych na tafli jeziora, umożliwiający aktywne spędzanie czasu w wodzie. Z rekreacją związany jest także kolejny projekt – Strefa Balansu. Zakłada on budowę na terenie całego miasta szeregu urządzeń z naturalnych materiałów, dostępnych dla osób w każdym wieku. Bardziej praktyczni mogę wesprzeć projekt rozlokowania na terenie miasta źródełek z wodą pitną, szczególnie przydatnych w upalne dni. Dla Szczytnian z zacięciem artystycznym w tym roku przeznaczono koncepcję przyozdobienia muralami trzech budynków należących do miasta (przy ulicy Sienkiewicza, Barczej i Placu Wolności). Malunki oczywiście będą łączyć się tematycznie z Mazurami i Szczytnem.
Zasady głosowania są proste. Udział może w nim wziąć każdy pełnoletni szczytnianin. Głos można oddać w Urzędzie Miejskim lub w Internecie na stronie obywatel.miastoszczytno.pl, potrzebny jest jedynie numer PESEL.

Coraz więcej obywatelskich inicjatyw
Budżet Obywatelski z roku na rok staje się coraz popularniejszą inicjatywą. W ubiegłym roku mieszkańcy głosować mogli na pięć propozycji, w tym projektów jest już siedem.
– Co roku gorąco zachęcamy mieszkańców do składania projektów – mówi wiceburmistrz Szczytna Krzysztof Kaczmarczyk. – Szczególnie zadowoleni jesteśmy z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta, którą utworzyliśmy w ubiegłym roku. Dobrze wiedzieć, że w rozwój naszego miasta angażują się także młodzi ludzie.
Oddawanie możliwości decydowania o części budżetowych wydatków w ręce obywateli ma wiele korzyści, nie tylko dla mieszkańców, ale także miejskich urzędników.
– Obywatele miasta doskonale wiedzą co jest dla nich w mieście ważne – dodaje wiceburmistrz. – Inwencja mieszkańców często nas zaskakuje, sami z pewnością nie wpadlibyśmy na część zgłoszonych pomysłów. Gorąco zachęcamy wszystkich szczytnian do wzięcia udziału w głosowaniu i zgłoszeniu własnego pomysłu w kolejnej edycji.
W ubiegłym roku szczytnianie oddali blisko dwa i pół tysiąca głosów. Spośród tych ważnych najwięcej otrzymał projekt budowy Strefy zabaw i rekreacji Radość. Opowiedziało się za nim niemal tysiąc stu mieszkańców miasta. W tym roku głównie dzięki nowej możliwości oddania głosu przez Internet w wyborze inicjatywy, na którą zostanie przeznaczony budżet obywatelski udział powinno wziąć jeszcze więcej osób.
Budżet Obywatelski otwiera przed mieszkańcami nowe możliwości. Warto zgłaszać swoje pomysły. Nawet jeśli dana propozycja nie wygra, ale zdobędzie dużą liczbę głosów może stanowić sugestię dla ratusza czym się w przyszłości zająć.

Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5