Dni i Noce - Szczytno 2016

2016-06-19 16:36:56(ost. akt: 2016-06-22 08:16:42)

Autor zdjęcia: Wioleta Szlachetka

Margaret, Blue Cafe, Stan Borys, Mig, Łąki Łan, Farben Lehre, Stashka, Kozak System, The Music Of ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA performed by Phil Bates & Band to gwiazdy tegorocznego święta Szczytna. Impreza odbędzie się w dniach 22 - 24 lipca. W 2015 roku przyciągnęła 10 tys. widzów. Czy w tym uda się pobić ten wynik i czy impreza ma wciąż swój "charakter"?
Jak co roku święto Szczytna odbędzie się w przedostatni weekend lipca. Oprócz wydarzeń muzycznych świętu miasta partneruje szereg imprez towarzyszących np. przekazanie kluczy do bram miasta Jurandowi, Jarmark, pokaz sztucznych ogni.

Trzydniowa impreza
Od piątkowego południa, 22 lipca centrum Szczytna zamieni się w Jarmark Jurandowy. Przedstawiciele władz miasta i regionu spotkają się z Jurandem prowadzącym swój Orszak i oddadzą mu klucze do bram miasta. W ten oto sposób święto zostanie oficjalnie rozpoczęte. Na dziedzińcu Ratusza powstanie wioska rycerska, w której poznamy średniowieczne obyczaje. Impreza ta rokrocznie skupia osoby w różnym wieku. Dla starszych to głównie wieczorne koncerty. Dla dzieci - atrakcje wokół straganów, konkursy na scenie i wesołe miasteczko. W sobotę, 23 lipca od rana, odbędzie się Otwarty Konkurs Łuczniczy o puchar Juranda. Wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Wieczorem rozegrają się bezpłatne koncerty. Obok polskich muzyków, na scenie wystąpią też zagraniczni artyści.
Piątek rozpocznie się punkowo - rockowo. Pierwszy wystąpi ukraiński zespół Kozak System. Muzykę zespołu określa się jako: rock, ska i tradycyjna muzyka ukraińska oraz bałkańska. Po ukraińskich dźwiękach przyjdzie czas na polski zespół punkowy – Farben Lehre. Znany z takich piosenek jak "Matura 2000", czy "Spodnie z GS-u". Wieczór zamknięty zostanie koncertem grupy punkowo - funkowej Łąki Łan. W sobotę wystąpi Stan Borys, grupa Blue Cafe z wokalistką - Dominiką Gawędą na czele, a na sam koniec Brytyjczyk Phil Bates (były członek zespołu Electric Light Orchestra Part Two) i jego Band zaprezentują muzykę Electric Light Orchestra – brytyjskiej grupy rockowej działającej w latach 70-tych i 80-tych XX wieku. Niedziela zacznie się w rytmach disco-polo. Jako pierwszy na scenie wystąpi zespół Mig. Po nim zaśpiewa Stashka, czyli piosenkarka Katarzyna Stasiak ze Szczytna. Na zakończenie wystąpi Margaret.

Największe wydarzenie kulturalno-rozrywkowe?
Po raz pierwszy „Dni i Noce Szczytna” zorganizowane zostały w 1991 roku. Przez wiele lat ważnym muzycznym wydarzeniem imprezy było poświecenie jednego z dni postaci Krzysztofa Klenczona, który żył i tworzył w Szczytnie. Od kilku lat niestety, organizatorzy chyba zapomnieli o naszym miejscowym artyście. I choć wciąż słyszy się, że od 2011 r. święto miasta stanowi największe wydarzenie cyklu imprez kulturalno-rozrywkowych oraz rekreacyjno-sportowych, to jednak coraz więcej mieszkańców miasta i powiatu po prostu wyjeżdża w tym czasie na wakacje albo wybiera inne miejsca rozrywki.
— Co roku na sobotni koncert staramy się zaprosić kogoś z czasów Krzysztofa Klenczona — mówi Andrzej Materna dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie. — W ubiegłym roku wystąpił zespół Żuki. Miałem sygnały, że za dużo tego Klenczona. Tłumaczyliśmy ludziom, że przecież to nasz artysta i jeden dzień powinien być poświęcony jego osobie — dodaje.
Jednak coraz częściej słychać głosy, że o Klenczonie w naszym mieście się zapomina. Turyści coraz częściej narzekają na to, że zakup jakichkolwiek pamiątek związanych z naszym szczycieńskim artystą jest praktycznie niemożliwy.
— Dawniej Dni i Noce Szczytna były ważne dla całego regionu, dziś właściwie nie wiadomo jakiemu celowi służą — mówią mieszkańcy Szczytna, którzy od kilku lat nie uczestniczą w najważniejszej z imprez letnich. — Wielu mieszkańców wyjeżdża na ten czas z miasta. Są ludzie, którzy przyjeżdżają z Warszawy na Dni i Noce tylko dlatego, że koszt dojazdu jest niższy niż bilet na koncert w Warszawie. Brakuje pomysłu na tą imprezę, a o Klenczonie to już nikt nie pamięta. Chyba tylko z przyzwyczajenia umieszcza się go na plakatach imprezy, a szkoda, bo przecież jego osobę można świetnie wykorzystać do promowania naszego miasta. I wtedy sens mają słowa piosenki artysty: "Wróćmy na jeziora, Gdy zapadnie mrok. Znajdziesz tu swoją przygodę, Wrócisz tu za rok".

Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. osa #2032695 | 31.1.*.* 24 lip 2016 16:22

    I ja i wszyscy znajomi z łezką wspominamy dawne płatne koncerty,

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. xxx #2013479 | 46.112.*.* 20 cze 2016 12:46

    Z roku na rok coraz gorsza nedza. Jak koncerty były płatne były lepsze koncerty.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5