„Jak być bezpiecznym na wodzie”

2016-05-10 09:58:16(ost. akt: 2016-05-10 10:34:47)
Pod takim hasłem w poniedziałek o godz. 12.00 na plaży miejskiej w Szczytnie policjanci, strażacy, ratownicy wodni i ratownicy medyczni przeprowadzili działania skierowane do dzieci i młodzieży. Widowiskowa akcja ratownictwa wodnego, udzielanie pierwszej pomocy oraz pokaz sprzętu specjalistycznego to główne atrakcje, które czekały na przybyłych uczniów i ich opiekunów.
W poniedziałek (9 maja) o godz. 12.00 w Szczytnie na plaży miejskiej nad Jeziorem Domowym Dużym, szczycieńscy policjanci wraz ze strażakami, ratownikami wodnymi i ratownikami medycznymi postanowili jeszcze przed rozpoczęciem sezonu przypomnieć zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Powiat szczycieński to obszar, na którym znajduje się kilkadziesiąt akwenów wodnych, które w czasie ciepłych dni cieszą się ogromną popularnością. Pamiętając o tym funkcjonariusze i ratownicy zaprosili dzieci i młodzież do czynnego udziału w spotkaniu na temat zagrożeń podczas wypoczynku nad wodą.

Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie insp. Cezary Gołota zwrócił się do zebranych dzieci i młodzieży:
„ Wolny czas i pogoda sprzyjają kąpielom wodnym. Należy jednak pamiętać o tym, żeby korzystać tylko ze strzeżonych kąpielisk, wybierać miejsca z bezpiecznym zejściem do wody, zawsze sprawdzić sprzęt do pływania, który zamierzamy wykorzystać. Ważnym jest też, żeby podczas wypoczynku nie wyłączać rozwagi i dbałości o własne życie i zdrowie. Pamiętajmy, że bezpieczne kąpiele to takie, gdy nie skaczemy na głowę do wody, której głębokości nie znamy. Bezpieczeństwo to także dbanie o to aby nie wbiegać do akwenu po silnym nasłonecznieniu. Ale to, na czym zależy najbardziej nam policjantom, to przede wszystkim budowanie świadomości ludzi, że alkohol i inne środki odurzające nie idą w parze z prawidłowym korzystaniem z kąpielisk i mogą stać się przyczyną wielu tragedii ludzkich. A tego właśnie, poprzez między innymi to spotkanie, chcemy uniknąć.”.

Aby urzeczywistnić zebranym konsekwencje spożywania alkoholu podczas kąpieli funkcjonariusze przygotowali widowiskowy pokaz ratownictwa wodnego. Strażacy, którzy wcielili się w role pozorantów, markowali groźnie wyglądające zachowania na łódce. Łódka przewraca się i pozoranci, którzy udawali, że dobrze się bawią pijąc alkohol, nagle wypadają z niej i zaczynają się topić. W ratowanie życia i zdrowia ludzkiego włączeni zostali widzowie. Jedna z obserwatorek, zadzwoniła na numer telefonu alarmowego i podając dane dotyczące miejsca i rodzaju zdarzenia powiadomiła służby ratunkowe. Wszyscy zebrani mogli zobaczyć bardzo realistycznie wyglądającą akcję ratunkową wykonaną przez szczycieńskich strażaków.

Następnie przedstawiciele Grupy Ratowniczej Fundacji Autrimpus korzystając z własnej łodzi ratunkowej zademonstrowali wypadek narciarza wodnego. Ratownicy Autrimpusa wykonali dynamiczne działania wykorzystując profesjonalny sprzęt jakim dysponują i uratowali pozoranta.
Uczestnicy całego przedsięwzięcia mieli również możliwość poznania specjalistycznego sprzętu policyjnego, który wykorzystywany jest podczas pełnienia służby na akwenach wodnych. Łódź policyjna, która była dostępna dla wszystkich cieszyła się dużym zainteresowaniem. Funkcjonariusze z policji wodnej powiedzieli jak wygląda służba na wodzie oraz przypomnieli o obowiązujących zasadach poruszania się obiektami pływającymi.

Wszystkie przygotowane atrakcje miały na celu uświadomić przybyłym dzieciom i młodzieży oraz ich opiekunom, na jakie niebezpieczeństwa narażeni są podczas błogiego wypoczynku nad wodą oraz wskazanie i utrwalenie postaw bezpiecznych zachowań. Zasady powiadamiania służb ratunkowych, algorytm udzielania pierwszej pomocy oraz normy prawidłowego reagowania to najważniejsze rzeczy, które młodzi ludzie zobaczyli podczas pokazu.

Wczorajsza impreza połączona została z powiatowymi eliminacjami XXIV Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, które objął honorowym patronatem Pan Jarosław Matłach Starosta Szczycieński. Zawodnicy 12 drużyn z powiatu szczycieńskiego zmagali się w kilkunastu scenkach pozorujących wypadki czy też zasłabnięcia. Zwycięzcy powiatowych eliminacji z rąk Pana Jarosława Matłacha oraz insp. Cezarego Gołoty otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody za zajęte miejsca.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5